‘Erzurum’un kaderi değişecek’

Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, ''Ülkemize uluslararası bir organizasyon kazandırmış olmanın bahtiyarlığı ve mutluluğu içerisinde ülkemize döndük'' dedi.

Uluslararası Üniversiteler Spor Federasyonu (FISU) toplantısı için Torino’da bulunan Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin, yurda döndü. Bakan Şahin, Atatürk Havalimanı’nda düzenlediği basın toplantısında, FISU toplantısında 2 gün boyunca 2011 kış ve yaz oyunlarının hangi ülkelere verileceği konusunda çalışma yapıldığını söyledi.

2011 kış oyunlarına talip olan Erzurum’un, 2005 yılında da 2009 yılı için aday olduğunu hatırlatan Şahin, bu kez ciddi bir hazırlıkla FISU’nun karşısına çıkıldığını ve Slovenya’nın Maribor kenti ile ciddi bir yarış verildiğini kaydetti. Yapılan sunumda, 2011 Dünya Üniversite Kış Oyunları’nın neden Erzurum’a verilmesi gerektiğini ifade ettiklerini anlatan Şahin, iyi sunumdan FISU üyelerinin etkilendiğini anlattı.

Bakan Şahin, ”Neticede 2011 Kış Spor Oyunları Erzurum’a verildi. Bundan büyük bir mutluluk duyuyoruz” dedi. Erzurumlu işadamlarının da Torino’da bulunduğu kaydeden Şahin, ”60-70 kişilik bir ekiple Erzurum, Torino’da hakkını, hukukunu aradı. İyi bir çalışma oldu. Ülkemize uluslararası bir organizasyon kazandırmış olmanın bahtiyarlığı ve mutluluğu içinde ülkemize döndük” diye konuştu.

-OYUNLARIN ERZURUM VE ÇEVREYE KAZANDIRACAKLARI-

Bakan Şahin, kış sporları açısından diğer ülkelerle kıyaslandığında geride olan Türkiye’nin, imkanlar açısından son derece cazip ve verimli bir olanağa sahip olduğunu söyledi. Torino’da 23. Üniversite Kış Spor Oyunları’nın yapıldığını, ancak orada kar bulunmadığını anlatan Şahin, sunum sırasında canlı olarak Erzurum Palandöken’e bağlandıklarını ve kar yağışını FISU üyelerine gösterdiklerini, bunun da üyeleri son derece etkilediğini kaydetti. Oyunlar için 34 üniteye ihtiyaç bulunduğunu belirten Şahin, şöyle konuştu:

”Oyunların, Erzurum’un ve yörenin sosyal ve ekonomik hayatına ciddi katkılar sağlayacağını düşünüyorum. Ciddi yatırımlar yapılacak. Müsabaka yeri olarak 34 üniteye ihtiyaç var. Bunun 30’u bu süre içinde bizim yapmamız gereken hizmetler. Ciddi bir harcama gerekiyor. Devlet olarak, hükümet olarak, yerel yönetimler ve işadamları olarak bunu oturup konuşacağız, aramızda taksim edeceğiz. Bu süre içinde tesisleri mutlaka yapacağız. Zaten Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü olarak 2007 yatırım programına buz pateni salonunu aldık. İhalesi yapıldı, ama kar olduğu için şu anda temelini atamıyoruz.

Ayrıca atlama kulesi ile ilgili yatırımı da bu seneki programımıza aldık. Sanıyorum yılın ortalarına doğru onun da temelini atmış olacağız. Bu, özel sektörü de yatırım için teşvik edecektir. Erzurum, sanıyorum dünyanın gözde turizm merkezlerinden biri haline gelecek. Çevre illeri de etkileyecek olan bir organizasyonu üstlendiğimizi ifade edebilirim.”

-BAŞARILI SPORCULAR YETİŞTİRECEĞİZ-

Uluslararası camiada kayak yapan sporcular yetiştirilemediğini kaydeden Şahin, ”Bu konuda da üstümüzde önemli görevler var. Mutlaka 2011’de Türkiye’yi temsil edecek, başarıyı yakalayacak sporcular yetiştirmek durumundayız”dedi. Bakan Mehmet Ali Şahin, gelecek vaat eden gençlerin özel eğitime tabi tutulacağını ve gerekirse bunların yurt dışına gönderileceğini söyledi.

Bu organizasyonun, Türkiye’nin olimpiyat şansını artırıp artırmayacağına ilişkin bir soruya karşılık Bakan Şahin, ”Her organizasyon ve bundan başarılı çıkmak, bir sonraki organizasyona referans oluyor. Şunu memnuniyetle ifade edebilirim ki Erzurum’un tercih edilmesinde, 2005 yılında İzmir’de gerçekleştirdiğimiz yaz oyunlarının büyük payı olmuştur” diye konuştu. Bakan Şahin, bir başka soru üzerine de 2011 Dünya Üniversite Kış Oyunları’nın, organizasyon dahil maliyetinin 128 milyon dolar olacağını, ancak bunun gelecek yıllarda daha da artabileceğini ifade etti.

Oyunlarda Erzurum Üniversitesi tesislerinden de yaralanılacağını dile getiren Bakan Şahin, federasyonların bütçeleri yapılırken 2011 oyunlarının da dikkate alınacağını bildirdi. Şahin, ”Üstümüzde ağır bir sorumluluk var, ama ben bunun da üstesinden başarıyla geleceğimize inanıyorum” derken, bir süre önce kendisini ziyarete gelen FISU başkanının, ”İzmir bizim çıraklık organizasyonumuz, Erzurum inşallah ustalık organizasyonumuz olacak” şeklindeki sözlerinden etkilendiğini söyledi.