Es-Seyyid Osman Hulusi Efendi’nin oğlu vefat etti

Darendeli mutasavvıf ve din âlimi Es-Seyyid Osman Hulûsi Efendi'nin oğlu; Hulûsi Efendi Vakfı Genel Başkanı Hamidettin Ateş'in ağabeyi, işadamı Ahmet Şemsettin Ateş vefat etti.

Ömrünü insanlığa hizmete adayan Hulûsi Efendi’nin hayattaki iki erkek evladından birisi olan ve bir süreden beri rahatsızlığı nedeniyle tedavi gören Ahmet Ateş, sabah 07.00 sularında Darende’deki evlerinde hayatını kaybetti. 1958 yılında Darende’nin Zaviye Mahallesi’nde dünyaya gelen Ahmet Ateş, İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesinden Orman Yüksek Mühendisi olarak 1986 yılında mezun oldu. Ateş, Es-Seyyid Osman Hulûsi Efendi Vakfı’nın II. Başkanı ve aynı zamanda 1994 yılından bu yana yayın hayatında olan ve yurt çapında dağıtımı yapılan değişik kitlelere hitab eden Somuncu Baba Dergisi’nin kurucusu ve imtiyaz sahibi idi.

Özel şirketlerde yöneticilik yapan ve uzun süre ticaretle uğraşan Ateş, Darende ve civarında eğitim, sosyal ve kültürel alanlarda birçok hizmet üreten derneklerde başkanlık yapmış; yönetim kurullarında görev almış ve birçok hizmetin gelmesine öncülük etmişti. Hizmetleri nedeniyle halk arasında Darendelilerin “Ağabeyi” olarak bilinen Ateş, yöredeki kan davaları ve husumetleri sona erdirmek için çaba sarfetmesiyle de tanınmakta idi.

Ateş, Darende’deki eğitim hizmetlerine, özellikle İnönü Üniversitesi tarafından açılan Fakülte ve Meslek Yüksek Okullarının ilçede eğitim vermesine yaptığı katkılarından dolayı, 1997 yılında İnönü Üniversitesi tarafından Onur Üyeliği ile taltif edilmiştir. Gürün eşrafından H. Önder Özdeğer’in kızı Semiha Hanımla 13 Eylül 1987 tarihinde evlenen Ahmet Ateş, Ayşe, Melike Şeyma ve Muhammed Hulûsi adında üç çocuk babası idi.

Ahmet Şemsettin Ateş’in cenazesi bugün Cuma Namazını müteakiben ecdadı Somuncu Baba Hazretlerinin medfun bulunduğu Şeyh Hamid-i Veli Camii’nde kılınacak namazın ardından toprağa verilecek.