Beşşar Esed’den Türkiye’ye ağır suçlama

Esed, Türkiye'yi Suriyeli muhaliflere açık şekilde yardım etmekle suçladı.

Suriye lideri Beşşar Esed, Rus İzvestia gazetesine yaptığı açıklamada Türkiye'yi Suriyeli muhaliflere açık şekilde yardım etmekle suçladı. Esed bir kısım ülkelerin birkaç dolarla Türkiye'yi yönlendirdiğini iddia etti.

Dünya arenasında Rusya ve Çin'in, bölgesel düzeyde de İran'ın kendilerine destek verdiğini vurgulayan Esed, "Belirtmem gerekir ki dünyada olumlu değişiklikler de yaşanıyor, bize karşı aşırı şekilde karşı çıkan ülkeler kendi tutumlarını değiştirmeye başladı. Bazıları ise Suriye ile ilişkileri tekrar kurmaya başladı. Bizi direkt destekleyen ülkeler de var." şeklinde konuştu.

Katar ve Türkiye'nin Suriye'de "teröristleri" açık şekilde desteklediğini iddia eden Suriye lideri, "Teröristlerin sponsorluğunu Katar yapıyor, Türkiye ise onları eğitiyor ve koridor sağlıyor. Sponsor niteliğinde Suudi Arabistan'ın yerini bugün Katar aldı. Suudi Arabistan'ın sadece parası var. Sadece parası olan kimseler ise uygar bir toplum kuramaz ve barışı destekleyemez. Eğer Suudi Arabistan ana sponsor rolünü yerine getiriyorsa, bu takdirde Türkiye'nin durumu tam tersi. Çok üzülüyorum ki Türkiye gibi bir devleti bir kaç dolarla idare etmek mümkün. Ne yazık ki, stratejik konumu ve gelişmiş toplumu olan muazzam bir ülkeyi, Körfez ülkelerinden biri yönlendiriyor. Tüm bunlardan Türkiye Başbakanı sorumlu. Burada Türk halkının suçu yok. Türk halkıyla bir çok gelenek görenek ve tarihi mirası paylaşıyoruz." dedi.

PUTİN'İ ŞAM'A DAVET

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le temas halinde olduklarını belirten Esed, "Putin'le bizi Suriye krizinden önce kadim ilişkilerimiz bağlıyor. Bazen görüşüyoruz. Tabii ki kriz nedeni ile zor konuları telefonda görüşmek imkansız. Ülkelerimiz arasındaki ilişkilerimiz bugün bizi ziyaret eden Rus yetkili isimler ya da Moskova'ya giden Suriyeli yetkililer tarafından gerçekleşiyor." dedi.

Muhabirlerin, "Yakın zamanda Rusya'ya gitmeyi veya Rusya Devlet Başkanı'nı Suriye'ye davet etmeyi planlıyor musunuz?" sorusuna Esed, "Tabii ki bu mümkün. Fakat bence bugün ülkenin dahilinde Suriye krizini çözümü için tüm çabalarını yoğunlaştırmak lazım. Bugün her gün insan kaybediyoruz, fakat şartlar iyileşirse bu durumda tabii ki ya ben Putin'i ziyaret edeceğim ya da kendisini Şam'a davet edeceğim." yanıtını verdi.

RUSYA TÜM ANLAŞMALARI UYGULUYOR

Rusya'nın tüm anlaşmaları yerine getirdiğini kaydeden Esed, "ABD, Avrupa ve Körfez ülkelerinin Rusya'ya yönelik baskıları etkili olmadı. Rusya, Suriye halkının korunmasına yönelik gerekli malzemeleri gönderiyor. Ekonomik yaptırımlar Suriye halkının ilaç, gıda ve yakıt teminini engelliyor. Rusya ve diğer ülkelerle işbirliği sayesinde bu ihtiyaçları karşılıyoruz." ifadelerini kullandı.

RUSYA ASKERİ MÜDAHALEYE İZİN VERMEZ

Kimyasal silah kullanıldığı yönündeki iddialara yönelik BM uzmanlarının raporlarının çarpıtılacağını askeri müdahale için gerekçe oluşturulmaya çalışıldığını iddia eden Esed, Rusya'nın bu oyuna izin vermeyeceğini söyledi.

Rusya'nın batı ile askeri müdahale konusunda herhangi bir anlaşma yolunu bulması ile ilgili soruya yanıt veren Esed, "Rusya buna izin verecek olsa iki yıl önce yapardı. Şimdi tablo çok net. O zaman anlaşma yoluna gitmeyen Rusya, bugün bunu yapmaz." dedi. Esed, S-300'lerin teslimi ile ilgili de gizli bilgiler olduğu gerekçesi ile cevap vermedi.

Batının kendilerine savaş açma ihtimali olduğunu kaydeden Esed, Vietnam'da yaşananları hatırlattı. Esed'e göre batılı ülkelerin herhangi bir savaşı kazanma ihtimalleri yok.