Esed’in kaleleri birkaç gün içinde vurulacak

Suriye'ye düzenlenecek operasyonun bir kaç gün içerisinde başlaması bekleniyor.

İstanbul'da pazartesi günü yapılan bir toplantıda batılı güçler Suriye muhalefetine bir kaç gün içinde bir askeri müdahaleye hazırlıklı olmaları konusunda bilgilendirmede bulundu.

Suriye Ulusal Koalisyonu ile batılı güçlerin temsilcileri arasında İstanbul'da bir otelde gerçekleşen toplantıda, muhalif kanada bir kaç gün zarfında bir müdahaleyi beklemeleri konusunda bilgi verildiği iddia edildi. 
 
Bu toplantıya katılan kaynaklardan biri, "Muhalefete Esad rejiminin kimyasal silah kullanıp kullanmadığının bir kaç gün içinde belli olacağı ve hemen bunun akabinde de bir askeri müdahaleye hazırlıklı olmaları" konusunda uyarıda bulunuldu. Öte yandan toplantıda herşeye rağmen Cenevre'deki barış görüşmelerinin de yapılacağı" bilgisi verildi. 
 
İstanbul'da gerçekleşen toplantıda Suriye Ulusal Koalisyonu Başkanı Ahmet Jarba ile birlikte aralarında ABD'den Suriye meselesinden sorumlu en önemli yetkililerden olan Robert Ford'un da bulunduğu Suriye'nn Dostları grubunun üyeleri katıldı. 
 
MUHALİFLER KOORDİNATLARI VERDİ
 
Batılı ülkelerin temsilcileri ve Suriye muhalefet örgütü Suriye Ulusal Koalisyonu arasında İstanbul’da yapılan toplantıya katılan bir yetkili, Batılı diplomatların muhalefet temsilcilerine Suriye ordusuna birkaç gün içinde askeri harekat yapılacağını söylediğini belirtti. Bunun karşılığında ise muhaliflerin Suriye’de vurulabilecek hedeflerin listesini Batılı ülkelere ilettiği öğrenildi. İsminin açıklanmasını istemeyen yetkili, dün yapılan toplantıda Esed rejiminin kimyasal saldırılarını önlemek amacıyla önümüzdeki birkaç gün içinde bir “operasyon” yapılacağının konuşulduğunu ifade etti. Bununla beraber, yine aynı toplantıda, Batılı diplomatlar muhalefete Cenevre’de yapılması planlanan barış görüşmelerine hazırlıklı olmalarını söyledi.Suriye muhalefetinin, Batılı ülkelere Suriye’de vurulması önerilen hedeflerin bir listesini verdiği bildiriliyor.
 
BATI VURACAK, İŞ ZAMANLAMAYA KALDI
 
Öte yandan Rusya Parlamentosu'nun alt kanadı Duma'nın Uluslararası İlişkiler Komitesi Başkanı Aleksey Puşkov, ABD ve müttefiklerinin Suriye'ye askeri müdahalede bulunacağının kesinleştiğini ve artık işin sadece zamanlamaya kaldığını söyledi.
Rus İnterfaks haber ajansına konuşan Puşkov, Suriye'ye operasyon düzenleneceğinin kesinleştiğinin ABD ve Batı'dan yapılan açıklamalardan anlaşıldığını ve artık ne zaman başlatılacağının planlandığını ifade etti.
Puşkov, operasyon hazırlığının önceden yapıldığını öne sürerek, "Operasyon şu şekilde olacak; Suriye'de belirlenen askeri hedeflere dört Amerikan gemisinden cruise füzesi saldırısı yapılacak. İngiliz Trafalgar denizaltısından ise Tomahawk füzeleri atılacak" dedi.
 
Rus parlamenter, geçen gün Twitter hesabına, "Obama Suriye'de, Bush'un Irak'ta yaptığı gibi, karşı konulmaz bir şekilde savaşa gidiyor. Bu savaş Irak'ta olduğu gibi meşru olmayacak. Obama, Bush'un klonu olacak'' diye yazmıştı.