Eşim vajinismus neden geçmiyor?

Vajinismus tedavisi için cinsel terapi yapılırken cinsel hazzı artırmaya yönelik olarak çalışılmalıdır.

Çünkü vajinismus tedavi edilse bile ‘haz almayan bir kadın davranışı’ olarak tekrar ortaya çıkabilir. İletişim, sabır ve ön sevişme, bu konuyu aşmada en önemli etkenlerdir.

Eşimle evleneli yaklaşık bir yıl oldu. Evlendiğimiz zaman eşimin vajinusmus sorunu olduğunu fark ettim. Bu sorunu bir psikiyatristle çözdük ama hâlâ ilişkiye girmek ona iğrenç bir olay gibi geliyor. Bunun yanında vajina akıntıları oluyor. İlişki anında orgazm sonrası da canı acıyor. Sizce bunun sebebi nedir? E.A./Kars

Vajinismus tedavisinde biz cinsel terapistlerin en çok üzerinde durduğu konulardan biri haz duygusudur… Cinsel terapi seanslarında cinsel hazzı artırmaya yönelik çalışmalara ağırlık verilmelidir. Çünkü vajinismus tedavi edilmiş gibi gözükse de; kılık değiştirmiş olarak, yani cinselliği eşine karşı bir görev gibi gören ve haz almayan bir kadın davranışı şeklinde tekrar ortaya çıkabilir. Bu da eşiniz için sıkıntılı bir sürecin başlangıcıdır ve zamanla ‘disparoni’ dediğimiz ağrılı cinsel ilişki yaşamaya başlayabilir. Bu süreçte ön sevişmenin uzun tutulması ve klitoris uyarısı kadar; eşler arasında açık iletişim, duyarlılık ve sabır orgazma giden yolda başarı için çok gereklidir.

MUAYENE ÖNEMLİ

Erkeğin rolü, kadının liderliğinde ilerlemektir. Çünkü kadının kontrolü elinde tutması, vajinismus tedavisi sonrası kalan bilinç dışı korkularının üstesinden gelmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca eşinizin akıntısının olması, bir genital enfeksiyon geçiriyor olmasının belirtisi olabilir. Bir jinekoloğa muayene olmasını tavsiye ederim.

SABAH