‘Esirler için İncirlik üssü durak olarak kullanılıyor’

Bosna’dan ABD İstihbarat Servisi CIA tarafından kaçırılan 6 Cezayirlinin avukatı Stephen Oleskey, müvekkillerini taşıyan uçağın 19 Ocak 2002’de İncirlik Üssü’ne indiğini iddia etti.

Oleskey, müvekkillerini taşıyan uçağın Almanya’dan Bosna’ya oradan da İncirlik’e gittiğini, İncirlik’te Afganistan’dan gelen 30 mahkum ile birlikte 15-16 saatlik bir yolculukla Guantanamo’ya nakledildiklerini söyledi. Türkiye’ye 19 Ocak’ta inen CIA uçağının 36 yolcusu ile yola çıktığını savunan Oleskey, müvekkillerinin Türkiye’de bir günden az kaldığını, bu sürede kısa bir tıbbi muayene ve kısa bir sorgudan geçtiklerini söyledi. Müvekkillerinin sadece Müslüman oldukları için “kaçırılıp” Guantanamo’ya götürüldüğünü kaydeden Oleskey, Türk askerlerinin bu operasyona yardımcı olduğunu, sorgulara katılmadığını ancak ne olduğundan kesinlikle haberdar olduğunu savunarak, “Bu hadisenin bütün yönlerinin aydınlanması için Türk hükümetinin gerekli soruşturmaları açması Avrupa’daki diğer işbirlikçi ülkelere çok iyi bir örnek olabilir.” dedi.

İncirlik Üssü’nün kaçırılmış insanlarla dolu diğer uçuşlar için de “durak” vazifesi gördüğünü savunan Oleskey, Türkiye’nin konu üzerine gitmesinin suçsuz müvekkillerinin bir an evvel salıverilmesini sağlayabileceğini kaydetti. Alman askerlerinin gazeteci kılığına girerek müvekkillerinin eşleri ile Bosna’da görüştüğünü ve sonunda bu kişilerin masum olduğuna yönelik bir rapor yazdıklarına işaret eden Oleskey, “Ancak bu rapor şu an kayıp, inanılması zor ama böyle.” ifadesini kullandı. Fransız görevlilerin de müvekkillerinin “kaçırılmasında” rol oynadıklarını iddia eden Oleskey, NATO’nun Ekim 2001’de aldığı bir kararla uçuşlar konusunda daha gevşek davranma kararı aldığını, bunun “kaçırılma” operasyonlarının kolaylaştırılması için yapıldığını söyledi. Oleskey, bütün NATO üyelerinin “kaçırılmalardan” haberdar olduğunu iddia etti. İnsanların Guantanamo’ya “hayvanlar” gibi kaçırıldığını söyleyen Oleskey, 6 Cezayirli müvekkiline ilişkin Bosna mahkemelerinin 2 defa suçsuz olduklarına dair karar verdiğini vurgulayarak, “Amerikalılar Bosna hükümetini tehdit etti, ya bu adamları verirsiniz ya da sonuçlarına katlanırsınız. O zaman size Allah’ın yardım etmesi için dua ederiz.” dediklerini aktaran Oleskey, Bosna hükümetinin ABD’nin hem tehdit hem de şantajı ile karşılaştığını savundu. Amerikalı avukat, ülkesi ABD’nin Bosna mahkemeleri kararlarına rağmen bu konuda yalan söylediğini ve bu tür kararlar olmadığını savunduklarını kaydetti. 4 yıl 3 aydır hiçbir suçlama yapılamadan Guantanamo’da tutulan 6 müvekkilinin bir an evvel serbest kalması için Avrupa kurumlarını yardıma davet eden Oleskey, “ABD aslında bu insanların Boşnaklara yardımcı olmalarını destekledi. Ama sonra bu insanlar bir anda düşman oldular.” diye konuştu. Oleskey’in 6 Cezayirli müvekkilinin 5’i Ekim 2001’de tutuklandıklarında Bosna vatandaşı, biri ise sürekli oturum hakkına sahipti. AP’de kurulan geçici CIA uçuşları ve gizli hapishaneleri araştırma komisyonu üyesi Türk asıllı Alman vekil Cem Özdemir, Zaman’a yaptığı açıklamada, Türkiye’nin bu işe ne kadar bulaştığını ortaya dökmek için Türk savcılarını göreve çağırdı. Türkiye’nin böylesine büyük bir insan hakkı ihlaline ortak olmaması gerektiğini vurgulayan Özdemir, İtalyan savcıların uçuşlarla ilgili soruşturmalar açtığına dikkat çekti.