Eski CHP’li Baykal’dan istifa istiyor

Eski CHP'li, CHP lideri Deniz Baykal'ı üstü kapalı şekilde istifaya çağırdı.

AK Parti’den milletvekili seçilen Ertuğrul Günay, ”CHP, Türkiye toplumunu geri bir toplum sanıyor ve halka güvenmeyen, tepeden inme yöntemlerle bir düzen tutturmaya çalışıyor” dedi.

AK Parti Genel Merkezi önünde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Günay, seçim sonuçlarının, Türk halkının demokrasiyi sahiplendiği, ekonomik gelişmeyi önemsediğini gösterdiğini belirterek, ”Türk halkı, ekonominin ve demokrasinin gelişmesinin sonuçlarının adaletli bir yaşama dönüşmesinin talebini dillendirdi” görüşünü kaydetti.

Türkiye’nin demokrasi tarihine bakıldığında ekonomik ve toplumsal gelişmenin, adaletli yaşamın Türk halkı tarafından çok önemsendiğinin görülebileceğini ifade eden Günay, ”AK Parti bu seçimde ekonomik gelişim, demokratik gelişim ve adaletli yaşam konusunda umut veren tek siyasi partiydi. O yüzden toplumun bütün kesimlerinden ve her köşesinden yaygın şekilde oy aldı. Kendilerine minnettarız. Büyük bir sorumluluk yüklediler bizlere” diye konuştu.

Bir gazetecinin CHP’nin seçimde aldığı sonucu değerlendirmesini istemesi üzerine de Günay, ”CHP maalesef bu gerçeği algılayamadığı için her seçimde ne yazık ki kötü sonuçlar alıyor. Türkiye toplumunu geri bir toplum sanıyor ve halka güvenmeyen, tepeden inme yöntemlerle bir düzen tutturmaya çalışıyor. Bunlar doğru yöntemler değil. O yüzden CHP’nin yönetimi dışında politikalarıyla da ilgili ciddi bir değerlendirme yapması gerekiyor” dedi.

”CHP Genel Başkanı Deniz Baykal istifa etmeli mi?” şeklindeki soruya karşılık ise Günay, başka partilerin iç işlerine karışmadıklarını ifade ederek, şunları kaydetti:

”Ancak seçimden önce Sayın Başbakanımız batı demokrasilerindeki şu kuralı hatırlattı; Batı demokrasilerinde yaygın olarak kazanan partiler yönetime iktidar olur. Kaybeden partilerin yönetimi ise değişir. Batı demokrasilerinde, demokrasilerde bu yaygın bir kuraldır. Umarım bir gün bu demokrasi kuralı Türkiye’deki bütün partiler tarafından da anlaşılır. O zaman Türkiye demokratik bir ülke olma yolunda önemli adımlar atmış olacaktır” dedi.