Eski tiryakiler internette buluştu

Sigarayı bırakmayı başaranlarla bırakamayanlar birbirlerine içlerini döküyor.

”www.sigarayason.com” adlı internet sitesinin ”Bırakanların Günlüğü” bölümünde, takma isimlerle anlatılanlar, sigara ile olan mücadeleleri gözler önüne seriyor.
‘Sigara tiryakilerinin, düşünerek ve sorgulayarak sigarayı hayatlarından çıkarma fikrini özendirme ve toplumu sigaranın zararları konusunda bilinçlendirmek amacıyla kurulduğu” belirtilen internet sitesinden derlediği bilgilere göre,

”Bırakanların Günlüğü” başlıklı bölümde, ”Sigarayı bırakıyorum, bıraktım” diyenler, ”Yarını da atlatırsam bu iş bitti” diye sevinenler, sigarasız geçirdiği haftayı büyük bir ”zafer” olarak görenler, sigarayı bırakmak isteyenlere tavsiyelerde bulunanlar ve sigara yasağı konusunda fikir yürütenler, takma isimlerle düşüncelerini aktarıyorlar.

Siteye, sigaraya hayatlarında yer vermeyenlerin yanı sıra zararlarını çok iyi bildikleri halde sigarayı hayatlarından çıkaramayanlar ve çıkarmak istemeyenler de duygu ve düşüncelerini yazıyor.

Siteye girenler sigara hakkındaki düşüncelerini bloglarda ”kişisel internet günlüklerinde” istediklerini yazabildikleri gibi başkalarının günlüklerine yazılan yazılara da yorum yapabiliyor.


SİGARAYI BIRAKANLAR

”Bırakanların Günlüğü” başlıklı bölüm, sigara ile mücadelesini kazananların veya kazanmak üzere olanların yanı sıra bu mücadeleyi şimdilik kaybedenlerin deneyimlerini içeriyor.

Bu bölümde takma isimlerle yer alan yazılardan bazıları şöyle:

-Lise döneminde annemi kaybettiğim zaman, sanki bu acıyla baş etmemi kolaylaştıracakmış gibi -ne de olsa sigaranın acıları azalttığına inandırılmıştık- başlamıştım sigaraya. Her şey üstüme geldiğinde beni tek rahatlatanın sigara olduğuna inandım senelerce. Derin derin nefesler çektim içime. Tam 26 yıldır… Duman içime her girdiğinde sanki bir gözeneğimi kapatmış gibi… 26 yıl sonra artık bu bedenin içinde hiçbir organımın nefes alamadığını hissetmeye başladım. Son zamanlarda göğsümden gelen her hırıltıda tek yaşama sebebim olan çocuklarımı daha fazla göremeyeceğim korkusu sardı beni.

Ve işte bırakmaya karar verdim. Ama tek başıma çok zorlanacağımın farkındayım. O yüzden yarın doktora gideceğim. Bu şey her an bırakılabilecek bir alışkanlıktan öte… O yüzden bu bedenin bu bağımlılığı kırması için bir uzmanın desteğine ihtiyacı olduğunu biliyorum.

-Bir reklamda atmakta olan bir kalp üzerinde sigara söndürülüyordu. Beni çok etkilemişti. Sigara bırakana kadar her ay cebimde 60 YTL kalıyordu, şimdi artık 200 YTL kalıyor. Solunum sorunlarım bitti, merdiven çıkarken yorulmuyorum, kansızlık problemim kalmadı, mide ağrılarım geçti, cilt sorunlarım ve saç dökülmelerim sona erdi. Şimdi sigara içenlere üzüntüyle bakıyorum. 4 yıl oldu sigarayı bırakalı.. Bırakacaklara tavsiyem, önce beyinlerinde bıraksınlar sigarayı. Ona düşman olsunlar. Sigarayı bırakıp, hayata sarılsınlar.

-Sigarayı bırakıyorum… Bıraktım. Sigarayı bıraktım. Yeryüzünde insan dışında hiçbir varlık, bilerek kendi sonunu getirecek davranışlarda bulunmaz. Üreten kendini tüketmez, bu çok mantıksız olur. Kendimi tükettiğimi, onu bırakınca anladım.

-Mucize diyorum, çünkü tam anlamıyla öyle gerçekten. Gece gündüz sigara içen biri olarak öldükten sonra dahi sigara içeceğime emin olmama rağmen, benim için çok özel birinin isteği ile gönülsüz de olsam, sigarayı bırakma çalışmalarına başladım. İlk birkaç gün saatlerce süren kabuslar gibiydi, iş yerinde sigara içmeden geçilen molalar geçmek bilmiyordu? Evde yemekten sonra zaman çabuk geçsin diye erkenden uyumaya başlamıştım? Bu durum fazla sürmedi ve gizli de olsa yeniden içmeye başladım… Ama bir yandan da kurtulma yolları arıyordum.. Bir aile dostumuza konuyu açtığımda, tanıdığı bir doktoru tavsiye etti. İşte mucizenin başlangıcıydı diyebilirim. Uygulanan program sayesinde sigaradan tam anlamıyla kurtuldum ve şimdi çok rahatım.