Eski usullerle çiftçilik bitti

Elazığ Valisi Muşmal: "Babadan görme usüllerle artık çiftçilik yapılmamalı" dedi.

Elazığ Valisi Muammer Muşmal, tarım ve haycancılık konusunda halkın bilinçsiz olduğunu belirterek, babadan görme usüllerle yapılan çiftçiliğin artık bırakılması gerektiğini vurguladı.
Fırat Üniversitesi Veteriner Fakültesi Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi’ni (FÜVEM) gezen Vali Muşmal, burada yetkililerden çalışmalar hakkında bilgi aldı. Çiftliği Retör Prof. Dr. M. Hamdi Muz ile birlikte gezen Vali Muammer Muşmal, Yrd. Doç. Dr. Tanzer Bozkurt’tan çalışmalar ve yenilikler hakkında bilgi aldı.

Vali Muşmal, açık sığır besiciliği konusuna büyük ilgi gösterdi. Anlatılanları büyük bir dikkatle dinleyen Vali Muşmal, bu konuda hayvan yetiştiricilerinin bilgisiz olduğunun altını çizdi. Artık babadan görme usüllerle tarım ve hayvancılık yapılamayacağının üzerinde duran Vali Muşmal, üniversitelerle birlikte tarım kredi koperatifleri ve tarım il müdürlüklerinden bu konuların iyi öğrenilmesi gerektiğini yineledi.

Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Hamdi Muz ise, 700 dönüm arazi üzerine kurulan FÜVEM’de başta büyük ve küçük baş hayvancılık olmak üzere özellikle kanatlı hayvanların da bilimsel yöntemlerle yetiştirildiğinin altını çizdi. Rektör Prof. Dr. M. Hamdi Muz 1975 yılında kurulan ve Fırat Üniversitesi Çiftlik Müdürlüğü olarak bilinen FÜVEM’in hayvansal üretim yanında konuyla ilgili bilimsel çalışmalar ve deneysel konularda da hizmet verdiğini ifade etti.

FÜVEM’den sorumlu Müdür Yrd. Doç. Dr. Tanzer Bozkurt da, merkezde büyük ve küçük baş olmak üzere, kanatlı hayvan, arap atı , tavşan ve köpek gibi bir çok cinsin üretimi ve ıslahını yaptıklarının altını çizerek, “Merkezde hayvansal üretim yanında konuyla ilgili bilimsel çalışmalar ve öğrenci uygulamaları ile zirai faliyetlerden yem bitkileri ve hububat tohumu üretimi yapılmaktadır” dedi.