‘Eskimo’ evi herkesin ilgi odağı oldu

Türkiye'nin önemli dağ ve kış turizm merkezlerinden biri olan Erciyes Dağı, toz karı, uzun kayak pistleri, doğal güzelliği ile herkesi büyülerken, Zümrüt tesisi sahibi Hamdi Çalapkorur ile komandoların yaptığı 'Eskimo' evleri herkesin dikkatini çekiyor.

Bu sezon karın geç ve yetersiz yağması nedeniyle kayak sezonunu Ocak ayı sonlarında açabilen Erciyes’teki tesis sahiplerinin yüzü son yağışlarla güldü. Yağan kar ile Nisan ayı sonuna kadar kayak yapılabileceğini iddia eden tesis sahipleri, özellikle hafta sonları değişik bölgelerden Erciyes’e kaymak, tırmanış yapmak, dinlenmek, stres atmak, mangal yapmak, gezmek gibi nedenlerle gelenlerin sayısındaki fazlalık nedeniyle yüzleri gülüyor.

Erciyes’in önemli tesislerinden Zümrüt’ün sahibi Hamdi Çalapkorur ve arkadaşları ise, Erciyes’e ilginin daha da artması için ‘Uçan halı, kayan eşek, kayan padişah kayağı’ gibi buluşları ile dikkat çekiyor. Hamdi Çalapkorur ve arkadaşları son olarak Zümrüt tesislerinin yanına yığma kar içinde iki odalı ‘Eskimo’ evi yaptı. İki günde kazma-kürek, insan gücü ile yapılan Eskimo evindeki odalara sohbet edilmesi, çay-kahve içilmesi, kahvaltı yapılması için masalarda koyan Hamdi Çalapkorur ve arkadaşlarının yaptığı bu Eskimo evini görenler önce ‘Süs’ zannediyor. Daha sonra içine girip oturuyor, sohbet ediyor, çay içerek stres atıyorlar.

Çalapkorur, bu tip buluşlara devam edeceklerini belirtirken, Adana’dan kayak yapmak için Erciyes’e gelen Gülcan Kaya, Eskimo evinde stres attıklarını ve kendilerini sanki Sibirya’da zannettiklerini söyledi.