Eskişehir’de Muharrem ayı nedeniyle birlik ve beraberlik duası yapıldı

Eskişehir'de, merkez İlçe Odunpazarı Belediyesi ile Yağmur Dostluk Derneği ve Okuma Salonları tarafından 'Muharrem ayı kardeşlik ve dostluk günü' düzenlendi.

Eskişehir’de, merkez İlçe Odunpazarı Belediyesi ile Yağmur Dostluk Derneği ve Okuma Salonları tarafından ‘Muharrem ayı kardeşlik ve dostluk günü’ düzenlendi. Okuma salonlarında eğitim gören bin öğrenci ile vatandaşlarında katıldığı organizasyonda, eller birlik ve beraberlik için semaya kalktı, aşure ikram edildi. Törende öğrenciler, Belediye Başkanı Burhan Sakallı’dan yeni okuma salonları açılmasını istedi.

İlginin yoğun olduğu organizasyonda konuşan Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan Sakallı, birlik, beraberlik ve kardeşliğin önemine dikkat çekti. Türkiye’de herkesin birbiriyle kardeş ve dost olduğunu anlatan Başkan Sakallı, bu hoşgörülü sürecin artarak devam etmesi gerektiğini, Muharrem ayının da insanları bir araya getiren önemli günlerden biri olduğunu kaydetti.

Yağmur Dostluk Derneği ve Okuma Salonları Yönetim Kurulu Başkanı Erol Gül’de, insanların, toplumların birbirlerinin, inanç, değer ve kültürlerini sahip çıkması ve değer vermesinin büyük önem arz ettiğini dile getirdi. Bu bağlamda birlik ve beraberliğin sonucunda Eskişehir’in farklı mahallelerinde okuma solanlarının kurulduğunu aktaran Gül, bu kurumlara destek veren Odunpazarı Belediyesine teşekkür etti. Organizasyonda okuma salonlarının önemine değinen Gül, ” Eskişehir’de 4 tane okuma salonu var. Burada bin 300 tane öğrencimiz eğitim görüyor. Bu okuma salonları kentin kenar mahallerinde. Buralarda maddi imkanı olmayan ailelerimizin çocukları bedava eğitim görüyor.”
diye konuştu. Gül, “Ailelerin bu kurumlara büyük teveccühü var. Kentin çok farklı yerlerinden yeni okuma salonlarının açılması yönünde talepler alıyoruz. Buradan yüzlerce başarılı çocuk yetişiyor. Aynı zamanda kaliteli eğitim alıyorlar. ” dedi.

Konuşmaların ardından birlik, beraberlik, dostluk ve kardeşlik için topluca dua edildi. Kentteki okuma salonlarında eğitim gören bin öğrenci ile vatandaşlarında katıldığı organizasyonda, eller birlik ve beraberlik için topluca sema’ya kalktı. Duanın ardından aşure ikram edildi.

Törende Okuma Salonlarında eğitim gören öğrenciler, Başkan Burhan Sakallı’dan yeni okuma salonları açılmasını istedi. Başkan Sakallı’nın yanına gelen bir grup öğrenci, ” Okuma salonlarına desteğiniz büyük. Biz sizin sayenizde biz okuma salonlarına gidip eğitim görüyoruz. Sayın Başkanım sizden bir ricamız var. Bu okuma salonlarının sayısını artırmanız mümkün mü? Bizim gibi başka arkadaşlarda buradan yararlansın.” diye talepte bulundu.

Başkan Sakallı ise öğrencilerin bu talebi karşısında, çok duygulandığını belirterek, ” Evet bende bunu biliyor ve görüyorum. Okuma salonlarının gençlerimize büyük faydaları var. Bunun için okuma salonlarını açıyorum. İnşallah sizin bu taleplerinizi göz önüne alıp kısa sürede ilçemizin farklı yerlerine okuma salonları açacağım. ” ifadesini kullandı. Öğrenciler, Başkan Sakallı’ya bu ilgilerinden dolayı teşekkür etti.