Eskişehir Emniyeti vatandaştan destek istedi

Eskişehir Emniyet Müdürlüğü şehrin değişik noktalarına astığı pankartlarla vatandaşlardan polise yardımcı olmalarını istiyor.

Eskişehir Emniyet Müdürlüğü suç ve suçlularla mücadelede vatandaşları daha aktif hale getirmeye kararlı. Emniyet, daha önce başlattığı ‘Komşuna sahip çık’ kampanyasının yanı sıra şimdi de şehrin değişik noktalarına pankartlar astı. Üzerinde Eskişehir’deki sokak, cadde, mahalle, iş yeri, konut ve araç sayıları ile nüfusunun yazılı olduğu pankartta ‘Sayımız az olduğu için her an her yerde bulunamayabiliriz. Fakat 155 Polis İmdat’ı aradığınızda hemen yanınızdayız’ ifadeleri de yer alıyor.

İl Emniyet Müdürü Savaş Yücel, il genelinde yaklaşık bin 600 emniyet personelinin görev yaptığını hatırlatarak, “Bu personelin yaklaşık bin tanesi asayiş olaylarında görev alıyor. Her sokağa bir polis dikme imkanımız yok. Bu nedenle suçun önlenmesinde, suçlunun yakalanmasında vatandaşın desteği son derece önemli. Başta vatandaşlarımızın alacakları bazı basit önlemler var. Evlerinde kapı ve pencerelerde güvenlik önlemleri almak, ekonomik imkanlar ölçüsünde alarm ya da güvenlik kamerası taktırmak. Bunun yanı sıra şüphelendikleri kişi ya da olaylarda durumu hemen polise bildirmelerini istiyoruz. Bunun için ‘Bugün görmezden geldiğin suçlu yarın sana da zara verebilir’ sloganıyla ‘Komşuna sahip çık’ kampanyası başlatmıştık. Vatandaşların polise ihbarda bulunmalarında kısmi bir artış oldu. Biz, vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz ve polise daha çok destek vermelerini bekliyoruz. Birçok avrupa ülkesinde ihbar oranları yüzde 80-90’lara çıkarken ülkemizde bu oran yüzde 40’lar seviyesinde.” diye konuştu.