Eskişehir Milli Eğitim Müdürlüğü şiddete karşı uyarıyor

Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü hazırlattığı 'Şiddet ve Madde Bağımlılığı' konulu broşürleri ailelere ve okullara dağıtarak okullardaki şiddete karşı uyarıyor.

Rehberlik Araştırma Merkezi’ne hazırlatılan broşürler velilere ve öğretmenlere dağıtılıyor. Ayrıca başta yatılı okul öğrencileri olmak üzere öğrencilere eğitici toplantılar düzenleniyor.

İl Milli Eğitim Müdürü Ekrem Toklucu, pansiyonlarda denetimleri de sıklaştırdıklarını ifade etti. Şimdiye kadar Eskişehir’de ciddi bir problemin yaşanmadığını belirten Toklucu, “Rehberlik Araştırma Merkezi’ne şiddet ve madde bağımlılığı konusunda ayrıntılı bilgi içeren broşür hazırlattık. Bu broşürleri 121 bin öğrenci velisine ve 7 bin öğretmene dağıtıyoruz. Ayrıca, emniyet mensubu ve psikologdan oluşan bir ekiple televizyon programı hazırladık. İlimizde bu konuda bu güne kadar çok ciddi bir problem yaşanmadı. Ancak önlemi zamanında almazsak geç kalabiliriz. Okul önlerinde meydana gelen şiddet olayları sadece okul idarecilerinin ve emniyet tedbirlerinin artırılmasıyla çözülebilecek bir olay değil. Aileden başlayarak toplumun tüm kesimlerinin bu süreçte aktif rol alması gerekir.” diye konuştu.

Çocuklardaki şiddetin nedenlerine yönelik açıklamalarda bulunan Toklucu aile içinde şiddetli cezalar alan, hor görülen, anne ve babadan sürekli dayak yiyen çocukların saldırganlık gösterdiğini belirterek, özellikle erkek çocukların saldırgan tavırlarının aileden destek görmesinin de çocuğu saldırgan yaptığını kaydetti. Basında yer alan bazı yayınlara ve bilgisayar oyunları gibi medya ürünlerinde şiddet içerikli görüntü ve haberlere maruz kalan çocuklarda saldırgan davranışların arttığını ifade eden Toklucu, şunları söyledi: ”Çocukların önceden şiddete maruz kalması veya tanık olması şiddet olaylarına katılmasındaki en etkili sebep. Şiddet içerikli film, müzik ve bilgisayar oyunlarında genelde şiddete maruz kalanın acısı, üzüntüsü, kaygının ağırlığı yansıtılmadığı için çocuklar şiddetin kullanılmasının sonuçları hakkında çok az bilgi sahibi oluyor. Anne babalar davranışlarıyla çocuklara örnek olmalıdır. Çocuğun saldırgan davranışları kesinlikle dayakla önlenmeye çalışılmamalıdır. Anne baba çocuğun bulunduğu ortamda sert tartışmalardan kaçınmalıdır. Anne babalar herşeyden önce çocuklarıyla kuvvetli bir sevgi ilişkisi kurmalıdır.”