Eskişehir’de yeni fay hatları bulunduğu ortaya çıktı

Eskişehir'de Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısına şehrin altında yeni fay hatlarının tespit edildiği konusu damgasını vurdu.

Meclis toplantısında DSP’li Büyükşehir Belediyesi ile AK Partili alt belediyeler arasında yaşanan tartışma sırasında Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen önemli açıklamalarda bulundu. AK Partili Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan Sakallı, belediye ve TOKİ işbirliğiyle yapacakları toplu konutların imar planı tadilatının meclis gündemine alınmasını istedi. Ancak Büyükşehir belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen buna karşı çıktı. Sakallı’nın “TOKİ, imar tadilatı için şubat ayında büyükşehire başvurdu ancak reddedildi. Bu talebin meclis gündemine alınarak imar komisyonuna havale edilmesini istiyoruz.” şeklindeki ısrarı üzerine Büyükerşen, kentte bilinen fay hatlarından başka fay hatlarının bulunduğunu açıkladı. Büyükerşen, Dünya Bankası’nın desteğiyle Başbakanlık Proje Uygulama Merkezi’nce 5 yıldır sürdürülen deprem çalışmasının ilk etabının tamamlandığını ifade etti. Çalışmanın sonucunun rapor haline getirildiğini ve Ankara’da yapılan bir toplantıda değerlendirildiğini ifade eden Büyükerşen, ”Eskişehir’de, bilinen fay hatlarından başka fay hatları tespit edildi. Sağlam olarak bilinen Odunpazarı bölgesinde bile 3 kilometre uzunluğunda çok sayıda fay var. Uzmanlar, yaptıkları incelemede kentteki mevcut imar düzeninin tehlike arzettiğini tespit etti. Dolayısıyla fay hatlarının hangi bölgeleri etkilediğinin bir an önce araştırılması gerekir. Buradan çıkacak sonuca göre imar planları gözden geçirilecek ve deprem senaryosu hazırlanacak. Bu durum bir kaç ay önce ortaya çıktı. Halkı paniğe sevk etmemek için açıklamadık. Konuyla ilgili çalışmaları yürütüyoruz. Sonuçta imar planında değişiklik yapılabilir. İnşaatlara yeni şartlar getirilebilir.” dedi.

Yeni fay hatları nedeniyle alt belediyelerin daha önce TOKİ’yle birlikte inşaa ettiği konutların risk taşıdığını ileri süren Büyükerşen, “Bu konutlar alelacele plansız, programsız yapıldı. Yeni fay hatlarının tespit edilmesi üzerine tehlike arz ettikleri görüldü.” dedi. Bu iddialara karşı Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan Sakallı, “Madem böyle bir rapor vardı, sadece belediyelerin TOKİ’yle yapacağı konutların engellenmeye çalışılması anlamsız. Eskişehir’de son dönemde inşaat sektörü hızlandı. İnşaat şirketlerince veya vatandaşların kendileri yüzlerce inşaat yapıyor. Hepsinin durdurulması gerekiyor.” şeklinde konuştu.