Esnaf Kütahya için indirimli satış yapacak

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından desteklenen ve Türkiye’de ilk defa pilot bölge olarak seçilen Kütahya’da uygulanacak Frig Destinasyonu kapsamında esnaflar, bir ay boyunca indirimli satış yapma sözü verdi.

Kütahya’nın sahip olduğu değerlerin ulusal ve uluslararası çapta tanıtılmasını amaçlayan Frig Destinasyonu çerçevesinde, 24-28 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek Kütahya Haftası için hazırlıklar sürüyor. Kütahya’nın belki de tarihinde ilk defa böylesine kapsamlı bir tanıtım fırsatını yakaladığına dikkat çeken yetkililer, bu çerçevede herkesin üzerine düşen görevler olduğunu hatırlattı.

Konuya ilişkin Kütahya Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği’nin (KUTESOB) ev sahipliğinde gerçekleştirilen Mesleki Teknik Eğitim Merkezi’ndeki (METEM) toplantıda, yapılacak indirimli satışlar konusunda strateji belirlendi. Kütahya Valisi Osman Aydın, Belediye Başkanı Mustafa İça, Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası (KUTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Nafi Güral, Kütahya Ticaret Borsası (KTB) Başkanı Ahmet Altınkaya, KUTESOB Başkanı Kenan Eskiçubuk, bazı sendikaların il temsilcileri ve KUTESOB’a bağlı bazı odaların başkanlarının katıldığı toplantıda, 24 Mayıs-24 Haziran 2006 tarihleri arasında satışlarda indirim yapılması kararı alındı.

Kütahya Tanıtım Haftası’nda yapılacak etkinliklerin ön görüşmesi niteliğini de taşıyan toplantıda, yetkililer bu organizasyonun ilin komple tanıtımının amaçlandığına işaret ederek, özellikle o haftaya has herşeyin indirimli satışına karar verildi. Toplantıda konuşan Kütahya Valisi Osman Aydın, ”Türkiye’de ilk defa ilimizin pilot olarak seçildiği bir organizasyon. Eğer başarı sağlarsak diğer destinasyon çalışmalarına da örnek olacağız. Bu bizim için bulunmaz büyük bir fırsat. Tanıtım haftası boyunca ulusal ve uluslararası medya temsilcileri ile çok sayıda üst düzey yetkiliyi ağırlyacağız. İlimizin sahip olduğu tüm değerleri eksiksiz tanıtabilmemiz için top yekün hareket etmemiz gerekiyor. Ulaşımdan lokantaya, kahvehaneden tuhafiyeye ve özellikle başta çinimiz olmak üzere yöremize ait sanat eserlerine kadar her şeyde cazip indirimler yapılmalı.” şeklinde konuştu.

Satışlarda yapılacak indirmlerin bu organizasyonun olmazsa olmazlarından olduğunu aktaran İl Kültür ve Turizm Müdürü Ömer Bozoğlu da, ”Her platformda ilimizin sahip olduğu değerleri tanıtamama yönündeki serzenişleri sona erdirebilmek bizim elimizde. Herkes Kütahya için elini taşınj altına koymalı.” ifadesini kullandı.

Toplantının sonunda meslek gruplarının bağlı olduğu oda başkanları, üyeleri adına söz konusu indirimin yapılması noktasında söz verdiler. Her meslek grubunun temsilcisi, en geç 15 Mart’a kadar yapılacak indirimn oranı konusunda İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne bilgi verecek.