Esnaf okey oynamak için fuarlara katılmıyor

Belediyenin açtığı fuara katılmayan esnafa yüklenen Aydın Belediye Başkanı İlhami Ortekin, "Fuara katılmak yerine kahveye okey oynamaya gidiyorlar. Esnaf 15 gün kahvede okey oynaması ölür mü?" dedi.

Düzenlenen fuarlara esnafın ilgi göstermediğini, dışarıdan gelenlere yer vermek zorunda kaldıklarını belirten Başkan İlhami Ortekin, “Kazanmadan, üretmeden kalkınma olmaz.” diye konuştu.

Takı fuarı için esnafların duyarsız kaldığını iddia eden Ortekin, “Meydanda ufak da olsa fuar düzenledik. En fazla 30 esnaflık. Müracaat olmadı. Zorladık ancak 14 esnafımız katıldı. Akşam kahvede okey oynamak için incir boncuk fuarımıza katılmıyorlar. Bir esnaf yılda 15 gün okey oynamasa ölür mü?” dedi.

Başkana hak veren Aydın Esnaf Odaları Birliği Başkanı ve Kahveciler Odası Başkanı Hulusi Akşit de, Ortekin’in kırgınlıkla bu sözü söylemiş olabileceğini belirtti. İl dışından gelece esnafa verilmemesi için özellikle gayret göstermelerine rağmen yine de esnafın ilgisiz kaldığını belirten Akşit, “Bu tür fuarlara esnafımız ilgi göstermiyor. Bu konuda tüm odalara yazı yazdık ancak dışarıdan gelen olunca da, “Aydınlıya değili dışarıdan gelen esnafa verdiniz diye yakınıyorlar. Başkanımız bizim esnafımıza vermek için mücadele etti. Ancak müracaat olmadı. Kahvede okey oynuyorlar sözü esprisi bundan kaynaklanıyor.” şeklinde konuştu.