Esnaf ve sanatkardan faiz indirimi talebine destek

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK), faizin düşürülmesi yönünde yapılan açıklamalara destek verdi.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK), faizin düşürülmesi yönünde yapılan açıklamalara destek verdi.

Konfederasyondan yapılan açıklamada seçimler sonrası bazı reformlar yapılması gerektiğini ve bunların başında da ekonomi cephesinin olduğunu belirtildi. Açıklamada şöyle denilidi:

“Faizlerin indirilmesi ile esnaf ve sanatkar kesimimizde büyük bir rahatlama olacaktır. Ekonomik anlamda belirsizlikler ortadan kalkacaktır Çünkü faizlerin düşürülmesi ile üretim ve istihdam aratacak. Uluslararası piyasalarda ülkemizin ekonomik anlamda istikrarı çıkacağı için yabancı sermaye girişi artacaktır. Türkiye eskisi gibi yeniden istikrarlı günlerine geri dönecektir. Zaman kaybedilmeden faizlerin düşürülmesi yönünde atılacak adımları şimdiden olumlu karşılıyoruz”

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Türkiye’nin 2014’de yüzde 4-5 büyüyebileceğini ifade etti. Palandöken, “Böyle bir potansiyeli var. Ancak bunun önündeki en büyük engel şu anki faiz oranlarıdır. Bu faiz oranları ile büyüyebileceğini hiç sanmıyorum. Zaman kaybedilmeden Merkez Bankası’nın faizlerin düşürülmesi çalışmalarını hızlandırmalıdır. Faizlerin düşürülmesi ile istikrar sürecektir. Çünkü artık seçimler bitti ve ekonomik istikrarın devam edeceği beklentisi oluştu. Merkez Bankası’nın Para Politikası Kurumunu toplayarak faizi düşürebileceği görülmektedir.” diye konuştu.