Esnaf yurt dışına çıkışlarda harç alınmasına tepkili

İşadamları ve esnaf, yurt dışına çıkışlarda harç alınmasına tepkili.

İşadamları ve esnaf odaları, 28 Mart 2006 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren yurt dışına çıkışlarda harç alınmasına ilişkin kararda değişiklik yapılmasına ilişkin kararı; Anadolu esnafına ve ihracatçısına destek verilecek yerde köstek olunduğunu belirterek, getirilen uygulamayı büyük haksızlık olarak değerlendirdi.
Karadeniz Genç İşadamları Derneği (KARGİD) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Basın Sözcüsü Ali Yaşar Bayram, yurt dışına çıkışlarda harç alınmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararı ile ihracatçıya geçmiş yıllarda tanınan muafiyet hakkının daraltılacağını söyledi.

KARGİD Basın Sözcüsü Ali Yaşar Bayram, bu uygulamanın her türlü zorluğa karşılık ülkeye döviz kazandırma mücadelesi içinde bulunan ihracatçılara yapılan en büyük haksızlık olarak değerlendirdiklerini, acilen bu yanlıştan dönülmesi gerektiğini savundu.

Yapılan yeni değişiklikten ticaret amacıyla yurt dışına çıkış yapan özellikle küçük ve orta ölçekli işletmelerin zarar göreceğini belirten Bayram, “Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik durgunluktan çıkışı, büyük ölçüde ihracatçılarımızın başarısına bağlıdır. Bu nedenle ihracatın teşvik edilmesi hükümetin en önemli görevlerinden biri olmalıdır. Hükümetten ihracatımızı artırıcı teşvik ve destek beklerken bu tür ihracatı engelleyici durumlarla karşı karşıya kalmak son derece yanlıştır.” dedi.

Bayram, hükümetin alınan bu kararı tekrar gözden geçirmesi gerektiğini kaydederek, gerekli düzeltmelerin yapılarak küçük ve orta ölçekli ihracatçıyı koruyucu ve kollayıcı tedbirleri almasını beklediklerini ifade etti.

Trabzon Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (TESOB) Başkanı Halil İbrahim Kalfaoğlu da karara tepki göstererek, “Bu karar ile özellikle küçük ihracatçı mağdur olacaktır.” dedi. Girişimcilerin sık sık yurt dışına çıkarak pazar araştırması yapması, fuarlara ve toplantılara katılarak çeşitli iş görüşmelerinde bulunması gerektiğini açıklayan Kalfaoğlu, “İhracatçı için yeni ürünler, yeni fikirler geliştirmesini teşvik etmemiz gerekirken kendilerine bu tür kısıtlamalar sunuyoruz. İşletme ölçeği gözetmeden ister küçük olsun ister büyük, esnaf odalarına veya ticaret odalarına kayıtlı girişimcilerden hiçbir şekilde harç alınmamalıdır. Yapılan bu uygulamayı son derece yanlış buluyorum. Hükümetin bu uygulamadan vazgeçmesini bekliyoruz.” diye konuştu.