Esnafa borç uyarısı

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu; "Esnaf kesinlikle borca yönelik iş yapmasın" dedi.

Hisarcıklıoğlu, esnafı kesinlikle borca girerek iş yapmamaları konusunda da uyardı.
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) Temmuz ayı yönetim kurulu toplantısını Muş’ta gerçekleştirmek üzere yönetim kurulu ile birlikte Muş’a gelen M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Muş Kültür Merkezi’nde esnaflar ve iş adamlarına hitaben konuşma yaptı. Dünyadaki ekonomik hareketlenme ile ilgili açıklamalarda bulunan TOBB Başkanı M Rifat Hisarcıklıoğlu, “Dünyada yaşanan ekonomik hareketlenme sebebiyle bütün dünyanın parası değer kaybetmiş, ancak en çok Türk Lirası değer kaybetmiştir. Türk Lirası yüzde 30 değer kaybetmiştir. Borsalara baktığımız zaman dünyada en çok değer kaybeden borsalar arasında 5. sıradayız. Gayri Safi Milli Hasılada Türkiye 360 milyar dolara çıkmışken şimdi 310 milyar dolara düştük. 50 milyar dolar kaybımız oldu. Kişi başı Gayri Safi Milli Hasıla’ya baktığımız zaman da 5 bin dolardan 4 bin 300 dolara gerilemişiz. Kişi başına 700 dolar kaybımız olmuştur” dedi.

İç piyasaya yönelik olarak çalışan esnaflara uyarılarda bulunan Hisarcıklıoğlu, “İç piyasaya iş yapan kardeşlerimiz kesinlikle borca yönelik iş yapmasın. Dünya ekonomisi normale dönmeden ne Türk Lirası ve döviz borçlanmayın. Eğer iç piyasaya iş yapıp da Türk Lirası veya döviz bazında borçlanırsanız ileriki dönemlerde sıkıntınız olabilir diyorum. İnşallah da olmaz. Tekrar her şey rayına oturur. Tüm Dünya ekonomisinde bir daralma var. Bu sebeple dikkatli olmamız lazım. Benim size nasihatım bu” diye konuştu.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve TOBB yönetim kurulu Kültür Merkezi’ndeki toplantının ardından özel uçakla Ankara’ya döndüler.