Esnafa sıfır faizli kredi

Küçük ve orta ölçekli esnafa yatırım imkânları sunmak için ‘sıfır faizli kredi’ hazırlığı yapılıyor.

Ekonomik ve siyasi istikrarın etkisiyle faizlerde yaşanan hızlı düşüş, esnaf ve sanatkârın daha düşük maliyetle kredi kullanmasının önünü açtı. Dört yıl öncesine kadar yüzde 47 ile Halk Bankası’ndan kaynak temin edebilen esnaf, Nisan 2006’dan beri yüzde 13’ten borçlanabiliyor. Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği Başkanı Kadir Akgül, Halkbank’tan alınan kredilerde faiz oranının haziranda yüzde 10’un altına ineceğini belirtti. Akgül, yıl sonu için de sıfır faiz müjdesi verdi. Hükümet ve banka kaynakları da bu bilgiyi doğruladı. Faizsiz kredi ilk olarak ihracatı öğrenmek için 13 Mayıs’ta Almanya’ya gidecek 100 esnafa verilecek. Daha sonra da ülke genelinde ihracat gerçekleştiren diğer esnaflar 100 bin YTL’lik krediden faydalanabilecek. Yurtdışıyla ticari bağlantısı olmayan esnaflar için de şu an 25 bin yeni lira olan kredi tavanının iki katına çıkarılması hedefleniyor.

Faizlerde indirimin müjdesini 22 Haziran’da Başbakan Tayyip Erdoğan TESKOMB Genel Kurulu’nda verecek. Birliğin başkanı Kadir Akgül, esnafın ekonomik durumunun iyileştirilmesi için ne gerekiyorsa yapacaklarını belirterek, “Yıl sonuna kadar sıfır faizli kredi vermek için hazırlık yapıyoruz.” dedi. Halkbank faizleri indirirken kredi üst limitini 15 bin YTL’den 25 bin YTL’ye yükseltti. Böylece 2002’de verilen yıllık kredi tutarı 150 milyon yeni lirayı geçmezken aynı rakam geçen yıl 10 kat artarak 1,5 milyar yeni lirayı buldu. Üç yılda esnafın kullandığı kredi toplamı 3,5 milyar YTL’yi geçti. Kriz dönemlerinde topladıkları fonları daha çok Hazine kâğıtlarında değerlendiren bankalar da faiz getirisinin azalmasıyla küçük ve orta büyüklükteki işletmelere yöneldi.

Bank Asya, Türkiye Katılım Bankası, Kuvet Türk ve Albarakatürk gibi katılım bankalarının KOBİ’lerde elde ettiği başarı diğer bankalara örnek oldu. Bankaların iki yıl öncesine kadar KOBİ’lere verdiği kredi miktarının toplam kredi içerisindeki payı yüzde 5’i bile bulmazken, geçen yıl bu oran yüzde 10’un üzerine çıktı. İş Bankası, Akbank, Garanti, Yapı Kredi, Denizbank, Türkiye Ekonomi Bankası, Finansbank, Fortisbank ve Şekerbank gibi önde gelen bankalar reel sektöre sağladığı finansman miktarını bir önceki yıla nispetle yüzde 100’e varan oranlarda artırdı. Bankacılar önümüzdeki dönemde bireysel krediler kadar artan yatırımlar sebebiyle reel sektöre yönelik kurumsal bankacılığın yıldızının daha da parlayacağını belirtiyor.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği Başkanı Akgül, Halkbank ve Ziraat Bankası gibi uzmanlaşmış bankaların özelleştirilmesini desteklemediklerini, satılacaksa da bunların yabancılara satılmaması gerektiğini söyledi. Halkbank’ın tamamını satın almayı düşünmediklerini belirten Akgül, “Özelleştiğinde, alan şirket ‘size yüzde 20 hisse bedava vereyim, benimle çalışmaya devam edin’ diyebilir. Çünkü Halkbank’ın yüzde 85 müşterisi biziz.” diye konuştu. Halkbank’a diğer bankalar kadar rağbet gösterilmeyeceğini öne süren birlik başkanı, bankanın özelleşmesi halinde İş Bankası ile çalışabileceklerini kaydetti. TESKOMB başkanı, üretim sektörüne büyük darbe vurduğu için eleştirilen Çin malları konusunda farklı düşünüyor. Kâr marjı yüksek olan Çin mallarının günü kurtarmak isteyen esnafın işine yaradığını dile getiren Akgül, “Çin malları zor günler yaşayan küçük ölçekli esnaf için iyi oldu. Batmamak için Çin malını ucuza alıp pahalıya satarak günü kurtarmaya çalıştılar.” şeklinde konuştu. Hipermarket yasasını da değerlendiren Akgül, yasanın geri işleyemeyeceğine dikkati çekerek, “Zaten kuran kurdu.” ifadesini kullandı. Hipermarketlerin gelirinin bir kısmını küçük esnafa ayırabileceği önerisinde bulunan Akgül, tasarı Meclis’e geldiğinde bunun çıkması için bastıracaklarını dile getirdi.

ESNAF KREDİSİ NASIL KULLANILIR?

Kredi kullanmak isteyen esnafın, bağlı bulunduğu kredi kefalet kooperatifine başvuruda bulunması gerekiyor. Bir kefil bulması gereken esnaf gerekli belgeleri teslim ettikten sonra onayın gelmesinin ardından Halkbank şubesine giderek kredisini alıyor.

İSTENEN BELGELER

Vergi levhası fotokopisi: 2 adet

İşyeri açma izin belgesi: 2 adet

Esnaf sicil fotokopisi (5 yılı aşmayacak): 2 adet

Meslek odasından imza sirküleri ve üyelik belgesi: 2 adet

İkametgâh: 2 adet

Nüfus cüzdanı fotokopisi: 4 adet

Fotoğraf: 3 adet

KEFİLLERDEN İSTENEN BELGELER

Vergi levhası fotokopisi: 2 adet

Memur için maaş bordrosu: 2 adet

İmza sirküleri (1asıl 1 fotokopi):

2 adet

Nüfus cüzdanı fotokopisi: 2 adet

Ev ikametgâhı: 2 adet