Esrarkeş magandalar

İstanbul-İzmir seferini yapan otobüse Esenler'de binen 2 kişi, araç Harem'den hareket ettikten sonra silah çekerek şoför ve yolcuları rehin aldı.

Edinilen bilgilere göre otobüsteki rehine olayı şöyle gelişti. İstanbul Esenler Otogar’da İzmir Seyahat’e ait 16 AL 703 plakalı otobüse binen Onur Başar (25) ve Haydar Yıldırım (22) isimli 2 kişi Haydarpaşa’da otobüsten indiler. Görgü tanıklarından Fatih Yılmaz, şahısların burada kendisinden ateş isteyerek esrar içtiklerini ileri sürdü. Şahıslar, araç Harem’den hareket ettikten yaklaşık 10 dakka sonra şoför Tufan İkiok’a önce Gemlik’e ne kadar sürede gideceklerini sordular. Araç şoförünün “Vapurun durumuna bağlı; eğer çok sıra beklemezsek erken gideriz” dedi. Bununla tatmin olmayan Başaran, elindeki tabancayı şoförün sırtına dayayarak “Ben sana söyletmesini bilirim” dedi. Yanındaki arkadaşı Yıldırım’ın da araya girmesi ile şoför İkiok’u bırakan zanlılar, yolculara laf atmaya ve bayanlara sarkıntılık etmeye başladı. Kuzenine sarkıntılık yapan 2 zanlıya daha fazla dayanamayan Fatih Yılmaz’ı da darp eden 2 zanlı bir ara elindeki silahın dışında üzerinde bomba olduğunu, karşı çıkan olursa patlatacağını söyledi.

Harem’den Kocaeli’ne bağlı Gebze ilçesi Eskihisar Feribot İskelesi’ne kadar gelen araca, Eskihisar Jandarma ekipleri gelen ihbar üzerine baskın düzenledi. Haydarpaşa ile Eskihisar arasında yaklaşık olarak yarım saatten fazla süren yolculuk boyunca rehin kalan yolculara ecel terleri döktüren zanlılar, otobüse operasyon düzenleyen jandarmaya da üzerinde bomba olduğunu söyleyip, yaklaşırlarsa patlatacağı tehdidinde bulundu. Zanlıların boş bir anını değerlendiren jandarma ekipleri Başar ve Yıldırım’ı etkisiz hale getirdi.

Zanlılardan birinin “Üzerimde bomba var” demesi üzerine araç trafiği durdurulduğu ve vapur seferlerine ara verildiği için E-5 Karayolu ile Eskihisar Feribot İskelesi arasında kilometrelerce araç kuyruğu oluştu. Jandarmanın otobüse baskın düzenleyerek 2 zanlıyı gözaltına almasından sonra trafik normale döndü.

Olaydan sonra şoka giren bazı bayan yolcular jandarma görevlileri tarafından teskin edilirken, 2 zanlı soruşturmaları yapılmak üzere Gebze Jandarma Karakoluna götürüldü.

Olayla ilgili geniş çaplı soruşturma başlatıldı.