Eşref Erdem: “CHP MHP’leşti! Baykal’la bu iş yürümez”

Baykal’la 30 yıllık birliktelikten sonra yollarını ayıran Eşref Erdem, yeni bir hareket başlattıklarını söyledi.

CHP lideri Deniz Baykal’ın 30 yıllık arkadaşı Ankara Milletvekili Eşref Erdem, Genel Başkan Yardımcılığı’ndan istifa gerekçelerini anlattı. CHP’yi sağa kaymakla suçlayan Erdem, aklından geçen yeni genel başkanın profilini de çizdi. Haluk Koç ve Mustafa Sarıgül’ü desteklemeyeceğini söyleyen Erdem, yeni bir hareket başlattıklarını da açıkladı. İşte Erdem’in CHP’yi karıştıracak sözleri :

*Sayın Baykal’a ilk ayrışma noktanız güneydoğu politikası konusunda mı oldu?

Ben 30 yıla yakın bir süredir sayın Deniz Baykal’la politika yapıyorum. Ondan umudumu her zaman korudum. Benim böyle bir yol ayrımına gelmem çok kolay olmamıştır. İlk ayrışma noktam son üç yıldır CHP’nin izlediği politikalarla sol kimlikten uzaklaştığı konusundadır. Partinin giderek sağa dayandığı , hatta daha aşırı sağdaki bazı siyasal partilerle paralel bir söylem içerisine girmiş olmasıdır.

*MHP’yi mi kastediyorsunuz?

Evet. Ulusalcılıktan öteye yoğun bir milliyetçi anlayışla dile getirilen söylemlerin CHP’nin kimliğini büyük oranda zedelediği kanaatindeyim. Bu çerçevede de CHP giderek soldan, sosyal demokrasiden uzaklaşıyor. CHP, Türkiye’de büyüyecekse, iktidar olacaksa mutlaka sol bir parti olmalıdır.

* İkinci ayrışma noktanız nedir?

İkinci ayrışma noktamız ise güneydoğu veya Kürt sorunudur. Benim başından beri söylediğim şey teröristle sade Kürt’ü birbirinden ayıracak bir politika yürütmektir. Ne yazık ki seçim öncesinde toplumdaki yaygın kanı CHP’nin Türk Silahlı Kuvvetleri’nin görüşlerini yansıtan bir siyasal örgüt haline dönüştürüldüğü biçimindedir. Nitekim 28 Nisan’da yayınlanan bildirge bizim doğrudan doğruya demokrasi adına, hukuk adına, hukukun üstünlüğü adına karşı çıkmamız gereken bir bildiriydi.

* Siyasete devam mı?

Ben 3-4 ay önce önümüzdeki kurultayda yönetime talip olmayacağımı ifade etmiştim. Şimdi geldiğimiz noktada CHP’ye katkı yapabilirim düşüncesiyle böyle bir hareketin içerisinde olacağımı ifade edebilirim.

* Haluk Koç bu talebi karşılar mı?

Hayır. Haluk Koç da Mustafa Sarıgül de bu talebi karşılamaz. Koç’un da zaten şahinlik açısından Deniz Bey’den fazla farkı olduğunu sanmıyorum.

* Genel başkan adayı nasıl biri?

Çağdaş, solcu, ayağı yere basan ve CHP’nin tabanı ile, Türkiye’deki sol tabanla örtüşen, onlarda heyecan yaratan bir kişi olmalıdır.

* Önder Sav ile aranızdaki sorunların temel nedeni nedir?

Önder Bey, CHP’ye ne yazık ki istenilen bir genel sekreter olamadı. Ben Sav’ın partinin önündeki bir tıkaç olduğunu düşünüyorum.

*Baykal’la görüştünüz mü?

Bu tablo devam ederse benim endişem önümüzdeki yerel seçimlerde CHP’nin çok büyük bir hezimete uğrayacağıdır. Bence Baykal artık umut olmaktan çıktı. Toplumda yükselen bir “Deniz Baykal’la olmaz” anlayışı var.