Estetik kaygısı fazla olanlara görünmeyen diş telleri

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd.

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. İlknur Veli, toplumda ortodontik tedavinin sadece çocukluk ve genç erişkinlik dönemlerinde yapılabileceği gibi yanlış bir algı olduğunu, ancak düşünülenin aksine her yaşta dişlere tel takılarak ortodontik tedavinin mümkün olduğunu söyledi. Ortodontinin ilerleyen teknolojiye paralel olarak hastaya yeni tedavi yöntemleri ve malzemeleri sunduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. İlknur Veli, geliştirilen estetik braketlerin hem boyutları hem de renginin diş rengine yakınlığı sayesinde daha estetik ortodontik tedavi yapılmasına olanak tanıdığını belirtti.

Yrd. Doç. Dr. İlknur Veli, “Daha estetik tedavi yöntemlerinden biri olan ‘görünmeyen diş teli’ olarak da içten takılan diş telleri yöntemiyle dişlerin arka yüzeylerine braketler yapıştırılır. Teller dişlerin dil tarafından geçtiği için dışarıdan bakıldığında görünmez ve hastalar tedavileri süresince rahatça gülümseyebilirler. Estetik kaygısı fazla olan bireylerde lingual teknikle yapılan ortodontik tedavi ile tatmin edici sonuçlar elde etmek mümkündür.” dedi.

Bir diğer yöntemin de şeffaf düzelticiler olarak bilinen şeffaf plak yöntemi olduğunu anlatan Yrd.Doç.Dr. İlknur Veli, “Dişler arasındaki sıkışıklık miktarı az olan hastalarda, hastaya özgü hazırlanan plaklar yardımıyla dişlerin düzgün sıralanması sağlanır.” diye konuştu

“PSİKOLOJİK ANLAMDA DA RAHATLATIYOR”

Tedavi süresince estetik olarak rahatsızlık uyandırmayan bu yöntemlerin; hastaların aile, iş ve sosyal yaşamlarına hiçbir kaygı duymadan devam etmelerini sağladığını ifade eden Yrd. Doç.Dr. İlknur Veli, “Hastalarımız etkileyici bir gülümsemeye sahip olarak psikolojik anlamda da rahatlamaktadır.” dedi.

“TEK ŞART SAĞLIKLI DİŞETİ DOKULARINA SAHİP OLUNMASI”

Ortodontik tedavilerdeki güncel gelişmeler sayesinde her yaşta tedavi yapılabildiğini ancak bu tedavilerin yapılabilmesi için tek şartın hastaların sağlıklı dişeti dokularına sahip olması gerektiğini söyleyen Yrd. Doç. Dr. İlknur Veli, “Sonucun mükemmelliğini belirleyen unsur hiç kuşkusuz diş temizliğinin ve dişeti sağlığının çok iyi olmasıdır. Bunun dışında unutulmamalıdır ki ortodontik tedaviler bir sabır sürecidir.” şeklinde konuştu.