ETA süresiz ateşkes ilan etti

İspanya'nın Bask bölgesi ayrılıkçı örgütü ETA, süresiz ateşkes ilan etti.

Radyo ve televizyonlarda yayınlandıktan sonra ETA’nın eylemlerini haber verdiği Gara gazetesinin internet sitesinde çıkan haber henüz resmiyet kazanmadı. Gara gazetesinin internet sitesindeki haberde, “ETA, cuma günü yürürlüğe girecek süresiz ateşkes ilan etti.” denildi. ETA, Bask halkının haklarının tanınması için yeni bir çerçeve inşaa edeceğini de bildirdi.

ABD ve Avrupa Birliği’nin terör örgütü olarak adlandırdığı ETA, İspanya’da 1968 yılından bu yana 800’den fazla kişinin ölmesine neden olmuştu. ETA bir süredir maddi hasara neden olan eylemler yürütüyordu. İrlanda Cumhuriyet Ordusu (İRA) da 2005 yılında silahlı mücadeleyi bıraktığını açıklamıştı.

İspanya Başbakan Yardımcısı Maria Teresa Fernandez de la Vega, “Bu İspanyollar için güzel bir haber. Hükümet çok basiretli olmalı ancak yeterince dikkatli olamayabilirsiniz. İsteğimiz ve dileğimiz bunun sonun başlangıcı olması.” dedi. Bunun yanı sıra ETA ile ilgili çalışmalar yapan Ignacio Sanchez, “Bu ateşkesi ciddiye alabiliriz. Polis ve yargının takibi sonucu iyice zayıfladılar. Batı Avrupa’daki en etkisiz gruplar ve bütün işaretler kalıcı ateşkesi gösteriyor.” dedi.

—ETA—

ETA, İspanya ile Fransa ile silahlı yollarla mücadele ederek bağımsız bir Bask devleti kurmayı hedeflemişti. 1959 yılında kurulan örgüt, hızlı bir şekilde silahlı ayrılıkçı bir örgüt haline gelmişti. 1980’li yıllarda ayrı bir devlet kurma hayalinden yavaşça vazgeçen örgüt, 1995 yılında yayınladığı manifesto ile Basklılara kendi topraklarında egemenlik verilmesi ve kendi geleceklerini belirleme izni verilmesi halinde silahlı mücadeleden vazgeçeceklerini duyurmuştu. Ancak ETA 1995’te, zamanın Başbakanı José María Aznar ve Kral I. Juan Carlos’a suikast düzenlemeye çalışmıştı. 18 Eylül 1998’te ateşkes ilan eden ETA, Madrid hükümeti ile görüşmelere başlamıştı. Ancak Madrid’i “esnek olmamak ve dialog istememekle” suçlayan ETA, 2000’de silahlı faaliyetlerine tekrar başladı. Buna karşılık Madrid hükümeti, ETA’nın güç kazanmak amacıyla yalan ateşkes ilanı vermekle suçladı. 11 Eylül olaylarından sonra ETA üzerindeki baskı artarken siyasi kolları kapatıldı. Örgüt, 11 Mart’ta Madrid metrosunda meydana gelen olaylardan sonra maddi hasara neden olan saldırılara yönelmişti.