ETA’ya Fransa’da büyük darbe

İspanya'daki terör örgütü ETA'ya yönelik Fransa'da düzenlenen operasyonda, aralarında örgütün "1 numarası" olarak bilinen "Thierry" lakaplı Francisco Javier Lopez Pena'nın da olduğu 4 örgüt üyesinin yakalandığı bildirildi.

İspanyol ve Fransız jandarmalarının Fransa’nın güneyindeki Bordeaux kenti yakınlarında ortak düzenlediği operasyonda yakalandığı belirtilen Thierry’nin, ETA’nın 2006 yılındaki son ateşkes ilanından bu yana liderliğini yaptığı ifade edildi.

ETA’nın siyasi ve askeri kanadının lideri olan 50 yaşındaki Thierry’nin 1980 yılında örgüte girdiği, bir ara yasa dışı Batasuna partisinin de sözcülüğünü yaptığı ve 1983 yılından bu yana kaçak olduğu açıklandı.

Thierry’nin son olarak 2006 yılının Aralık ayında ETA’nın, Madrid’deki Barajas havaalanının otoparkında düzenlediği ve 2 kişinin ölümüne yol açan saldırıya karışanlar arasında olduğu belirtildi.

Polisin açıklamasında, Thierry ile birlikte yakalanan biri kadın 3 örgüt üyesinin Ainhoa Ozaeta Mendiondo, İgor Suberbiola ve yasa dışı Batasuna partisinden eski Bask parlamenteri Jon Salaberria oldukları ifade edildi.