Eti ve tatlıyı sakın fazla kaçırmayın

Kurban Bayramı sofralarında başta şeker ve kalp hastaları olmak üzere kronik hastalığı olanların yemeklerde ölçüyü kaçırmaması ve diyetlerine özen gösterilmesi hekimler tarafından tavsiye ediliyor.

Bayramlarda misafirliklerin artması ve normal zamanlardan fazla et tüketilmesinin özellikle kronik hasta grupları için risk oluşturduğunu belirten hekimler, Türkiye’de kurban etlerinin genellikle kavurma olarak saklandığını hatırlatıyor. Sağlık bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nce verilen bilgiye göre, etlerin uzun süre dayanabilmesi için normalden fazla tuzlandığı, yüksek tuz almaması gereken hasta gruplarının ‘sadece bayrama özgü’ diyerek birkaç günlüğüne bile olsa bu yiyecekleri tüketmekten kaçınması gerektiği vurgulandı.
Bayramlarda geleneksel olarak yapılan tatlıların, ikram edilen çikolataların ve kırmızı et ağırlıklı yemeklerin şeker hastaları için yasak olduğunun unutulmamasını tavsiye edildiği açıklamada şu bilglere yer verildi:
“Yapılan tüm ikramları kabul etmemenin ayıp olmadığı göz önünde bulundurularak özellikle bu tür hastalığı olanlara fazla ısrar edilmemesine herkes tarafından özen gösterilmeli. Kurban Bayramı’nda, şeker ve şekerli besin tüketiminin yanı sıra et tüketiminin de artacağı belirtilerek, özellikle şişmanlık, yüksek tansiyon, kalp-damar, mide ve şeker hastalığı olanların beslenmelerine dikkat etmek gerekiyor. Etler sindirimi zor besinlerdir. Yeni kesilmiş hayvanların etlerindeki sertlik, hem pişirmede hem de sindirimde zorluğa yol açar.Bu nedenle özellikle mide-bağırsak hastalığı olan kişiler, kurban etlerini hemen tüketmemeli, buzdolabında birkaç gün beklettikten sonra, haşlama veya ızgarada pişirme yöntemiyle tüketmeli. Yağlı etlerin doymuş yağ ve kolesterol içeriği daha yüksek olduğu için kalp-damar, şeker hastalığı ve yüksek tansiyonu olanlar, Kurban Bayramı’nda yağsız veya az yağlı etleri tercih etmeli, kısıtlı miktarlarda tüketmeli, aşırıya kaçmamalı. Etlerin pişirilmesinde haşlama, ızgara gibi yöntemlerin tercih edilmesi, kızartmalardan kaçınılması öneriliyor. Etlerin sebzelerle birlikte pişirilmesi veya tüketilmesinin besin çeşitliliğinin sağlanması açısından sağlıklı bir yöntem olduğu unutulmamalıdır. Etlerin ızgarada pişirilirken, etle ateş arasındaki uzaklığın eti yakmayacak, kömürleşme sağlamayacak şekilde ayarlanması lazım”
Kesilen etlerin korunması ve saklanmasının, insan sağlığı açısından önemli olduğu belirtilen açıklamada, etlerin, büyük parçalardeğil, birer yemeklik olacak şekilde küçük parçalara ayrılarak, buzdolabı poşetine veya yağlı kağıda sarılması ve buzdolabının buzluk kısmında veya derin dondurucuda saklanması önerildi. Açıklamada ayrıca, etlerin kolaylıkla bozulabileceği belirtilerek, şu uyarılarda bulunuldu: “Çözdürülen eti hemen pişirin, tekrar dondurmayın. Çözdürülmek istenen eti, oda ısısında açıkta bırakılacak şekilde değil, buzdolabının alt bölmesinde çözdürün. Etin çabuk çözünmesi amacıyla uygulanan kalorifer, soba üzerinde çözdürme, oda sıcaklığında bekletme gibi yöntemler, insan sağlığı açısından tehlikeli sonuçları da beraberinde getirir.”.