‘Etüt merkezleri ve okuma salonları kimi niçin rahatsız ediyor?’

Kızıltepe Sivil Toplum Örgütleri Platformu Başkanı Mehmet Şerif Öter, dershanelerin, okuma salonlarının kapatılmasından en çok eğitim imkanlarının az geliştiği Doğu ve Güneydoğu Bölgesi'nin etkileneceğini ifade etti.

Kızıltepe Sivil Toplum Örgütleri Platformu Başkanı Mehmet Şerif Öter, dershanelerin, okuma salonlarının kapatılmasından en çok eğitim imkanlarının az geliştiği Doğu ve Güneydoğu Bölgesi’nin etkileneceğini ifade etti. Öter, eğitim durumu ortada iken yardımcı ve özel kuruluşların kapatılmasını nasıl yorumlayacaklarını bilmediğini söyledi.

Böyle bir uygulamanın zararlarını görmek için çok bilgi ve emek sarf etmeye gerek olmadığını kaydeden Öter, dershaneler sayesinde bölgedeki eğitim açıklarının kısmen kapandığını söyledi. Öğrencilerin 60 kişilik sınıflarda ders gördüğünü belirten Öter, bölgedeki derslik ve öğretmen ihtiyacının bir an önce giderilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Dershaneler olmadan öğrencilerin batı illerindeki öğrencilerle adil olmayan bir yöntemle yarışacağını vurgulayan Öter bu konuda şunları söyledi: “Böyle bir uygulamaya neden ihtiyaç duyuluyor anlamakta zorluk yaşıyoruz. Tatmin edici bir açıklamada yok. Bölgenin eğitim durumu ortada. İlk atanan öğretmenler buraya geliyor ve onları burada tutamıyoruz. Ücretli öğretmenlik uygulaması sürüyor. Özel okulları destekleneceği söyleniyor. Yine parası olan gidecek, fakir çocuklar ortada kalacak. Dershaneye gitmeden üniversiteye gitmek çok zor. Bu ortada ve açık bir durum. Eğitim olanakları iyileştirileceğine daha da kötüye gidecek. Etüt merkezleri ve okuma salonları kapatılacağı söyleniyor. Buralarda binlerce fakir öğrenci ücretsiz ders görüyor. Bu kimi niçin rahatsız ediyor? Bölgemizdeki eğitim seviyesinin artmasının en önemli unsurlarından biri de bu dershane ve okuma salonlarıdır. Ciddi bir okul eksiğimiz var. Eğitim alanında daha çok yatırım bekliyoruz.”