Eurovision’da hâlâ dostluk kazandırıyor

Eurovision şarkı yarışmasında, sanat veya görsellik değil ülkelerin birbirlerine olan yakınlıkları puan kazandırıyor.

Yıllarca Yunanistan’dan düşük puanlar alan Türkiye, 2003’te komşudan gelen jest puanları unutmadı. Ancak, politik yakınlık Eurovision’da hâlâ sanatsal beğeninin önüne geçiyor. Glasgow’lu bilgisayarcı Derek Gatherer, simülasyon ile son 30 yıllık sonuçlarda ‘komplo teorisi’ inceledi.

12 puanın esrarı

Eurovision’da komşular birbirini tutuyor, birbirleri ile kavgalı olan toplumlar da rakiplerine düşük puan veriyor. Dil, din veya kültür bağı olanlar da, kendilerince ‘dost ülke’lere cömertçe 12 puanı gönderiyorlar. Örneğin, Yunanistan ve Kıbrıs Rum Kesimi, Baltık, Benelüks ve Balkan ülkeleri arasında mükemmel bir ‘dostluk’ ortaya çıkıyor.

Vikingler, Balkanlar’a karşı

Bilgisayar, 1970’lerden beri güçlü olan bir İskandinav lobisini doğruladı. Hesaplara göre, İskandinav ülkelerinin karşısında, 1990’larda Doğu Bloğu’nun çökmesiyle Eurovision’a dahil olan Balkan ülkelerinin bloğu duruyor. Ancak İskandinavlar’a yeni bağımsızlık alan Baltık ülkeleri de dahil oluyor. Bu simülasyonla, örneğin, İsveç, Norveç, İrlanda’nın şampiyonlukları, 1999-2002 aralığında şampiyonluğun sırayla Baltık-İskandinav ülkelerine gitmesi de açıklanabilir.

Bu yıl kim kazanır

Araştırmayı yürüten Gatherer, bu yılki sonucun da bu iki blokun diğer yarışmacılara dağıtacağı oylarda yattığını öngörüyor. Bilgisayar simülasyonu bu yıl kimin kazanacağını da belirledi; matematiksel tahminlere göre sıra Bosna-Hersek’te.