Eurovision’da İrlanda’yı bir hindi temsil edebilir

İrlanda'nın popüler kukla şovu The Den'in yıldızı kukla Dustin the Turkey (Hindi Dustin), İrlanda'nın Euroision Elemeleri'nde yarışacak.

İrlanda'nın RTE kanalında yayınlanan şov, 1990'lı yıllardan beri İrlandalılar tarafından ilgiyle izleniyor.

Sevilen bir karakter olmayı başaran Hindi Dustin, bu popülerliliğinden faydalanarak bugüne kadar 14 single ve 6 albüm yaptı. En son 2005 yılının Noel'inde albümü yayınlanan Dustin'in kullandığı Kuzey İrlanda aksanı ve politikaya olan ilgisi dikkat çekiyor.

The Stage'de yayınlanan habere göre İrlanda gibi bugüne kadar Eurovision yarışmasını 7 kez kazanmış bir ülkenin elemelerinde Dustin'in yarışmasına izin verilmesi bir sürpriz olarak karşılandı.

23 Şubat 2008 tarihinde yapılacak elemede "Ireland 12 Point" (İrlanda 12 Puan) adlı şarkısıyla yarışacak olan Hindi Dustin'in, popülerliği sayesinde, SMS yoluyla halk oyuna sunulacak 6 aday arasından sıyrılıp İrlanda'yı temsil hakkı kazanabileceği konuşuluyor.

İrlanda'yı bir hindinin temsil etme olasılığından rahatsız olanlar da var. İrlanda için Eurovision şarkıları bestelemiş bir müzisyen olan Frank Mc Namara, Shay Healy ve Phil Coulter gibi isimler, Dustin'in yarışmaya katılmasını diğer müzisyenlere yapılmış bir saygısızlık olarak kabul ediyorlar.

Dustin'in performansını izlemek için tıklayın