Ev arkadaşı Erhan Tuncel’i anlattı! İşte ilginç iddialar

Tuncel'in ev arkadaşı: "Erhan, 'polislere Hırant öldürülecek dedim' demişti.

Cinayetten sonra polislerden ‘Devlet Dink’in kalemini kırdı’ sözünü duydum. İşin içindedirler diye jandarmaya gitmedim” dedi.

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesini azmettirdiği suçlamasıyla tutuklu yargılanan Erhan Tuncel, İstanbul 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ne 3 sayfalık dilekçe gönderirken, tutuklulardan ev arkadaşı Tuncay Uzundal da, soruşturma savcısına mektup gönderdi.

BANA ‘DİNK VURULACAK’ DEDİ

Hrant Dink’in hiçbir yazısını okumadığını belirten Uzundal, Tuncel’in kendisine, “Beni bugün Zigana’ya götürdüler. Ellerimi ve gözlerimi bağladılar. Ben onlara Yasin’in kesinleşen 4 yıl cezayı almayacağını ve Dink’in vurulacağını söyledim. Onlara Dink vurulacak, vurulacak diye bağırdım” dediğini anlattı. Tuncel’le çok yakın olduklarını, ancak kendisinden sürekli borç aldığı için aralarının bozulduğunu öne süren Uzundal, kendisinin de Hayal ile aralarını bozmaya çalıştığını şöyle anlattı: “Yasin Hayal’e Erhan Tuncel’in ajan olduğunu söyledim. Yasin bana ‘bunu sana Erhan mı söylüyor?’ deyince ‘evet, eminim’ dedim. Cinayetin işlenmemesi için Yasin’i uyardım. Bir gün Yasin 3 kişi ile eve geldi, Erhan ile konuştu. Yasin’in Erhan’ı indirmesini (öldürmesini) bekliyordum. Duşa girdim, çıktığımda Yasin yoktu, Erhan da sağlamdı.”

KORUNMAK İÇİN BAYRAK VERDİM

Daha sonra polis tarafından takibe alındığını öne süren Uzundal, tetikçi Ogün S’nin üzerinde bulunan Türk Bayrağı’nı ‘kendisini korumak için’ verdiğini iddia etti. Uzundal, “Ogün’e bayrak vererek kendimi Yasin’den korudum. Ona bayrak verdiğimi Erhan’a demedim. Yasin gitti söyledi. Erhan ve Yasin hala işbirliği yapıyordu. Mahalle ayaklanmış kafiri vurmaya gidiyoruz diyordu. Jandarmaya sığınacaktım. Onlar da bu işin içinde olabilir diye korktum. Dink vuruluncaya kadar Erhan’dan hep korktum” dedi. Uzundal, cinayetten sonra da polislerden “Devlet Dink’in kalemini kırdı” sözünü duyduğunu öne sürdü. Erhan Tuncel ise mektubunda, “Olayın olmaması için çabalarıma rağmen olay vuku bulmuştur. Yapmış olduğum isitihbari faliyetler sonucu failler rekor bir sürede yakalanmıştır. Vicdani olarak müsterihim. Aleyhime olan uyudurma beyanları kabul etmiyorum” dedi.

Linç girişimini de Erhan düzenledi

Yasin Hayal’in mahkemeye ikinci bir mektup göndererek, Erhan Tuncel hakkında yeni iddialar öne sürdüğü öğrenildi. Hayal, 18 Nisan 2007’de gönderdiği mektupta, Trabzon’da TAYAD üyelerine yönelik linç girişiminin Tuncel tarafından organize edildiğini öne sürerek, Tuncel’in, “Kim demiş ki Trabzon’da halk hareketi olmaz. İşte gördüler, halk hareketinin kralını yaptık” dediğini anlattı. Hayal’in mahkemeye hitaben, “Tuncel’in bu anlatımlarının ardından hakkında soruşturma açmayı düşünmüyor musunuz” dedi.