Ev kazaları 5 yaş altı çocuklarda daha fazla görülüyor

Gelişmiş ülkelerde çocuk ölüm nedenlerinin ilk sırasında kazalar ön planda.

Türkiye’de ise çocuk ölüm nedenlerinin ilk sırasını perinatal yani enfeksiyon, malnutrisyonlar ve maling hastalıklar alırken ev kazaları da bu sıralama yer aldığı bildirildi.
Kayseri Özel Tekden Tıp Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ahmet Selim Hasözler, dünyada gelişmiş ülkelerde olduğu kadar türkiye’de de ev kazaları sonucu hayatını kaybeden çocuk sayısının arttığına dikkat çekti. Hasözler, acil polikliniklerine bakıldığında çocukların kazalarla karşılaşma sıklığının hiç de küçümsenemeyecek boyutlarda olduğunu ifade ederek, “Kazaların nedenleri yaşa bağlı olarak değişmektedir. Amerika da yapılan bir çalışmada tüm çocukluk çağı kazalarının 3’te 2’sinin 5 yaş ve altındaki çocuklarda, kazaların yüzde 91’inin evde olduğu saptanmıştır. En sık görülen yaralanmalar düşme, yanma ve zehirlenmeler olmaktadır” dedi.

Düşme halinde en önemli faktörün kafa travmasının olup olmaması olduğunu vurgulayan Hasözler, çocuk şiddetli düşmüş ise bir doktor tarafından değerlendirilmesi gerektiğini anlatarak, şunları söyledi; “Bilinç kaybı, göz ve kulaktan kan gelmesi, tekrarlayan ve fışkırır kusma halleri ve uykuya meyilli olması olayın ciddiyetini gösterir. Yanmalar özellikle bebeklik yaş grubunda en sık karşılaşılan kaza tipidir. Yanıkların yüzde 80’i sıcak sıvı ve kaynar sulara bağlıdır. Yangın nedeniyle oluşan yanıklar yüzde 13, elektrik yanıkları ve kimyasal yanıklar yüzde 2-3 oranında görülür. Hafif yanıklarda yanan bölge 15 dakika akan soğuk suyun altına tutulmalı, üzerine temiz ve kuru bir gazlı bez örtülmeli, büller oluşmuşsa patlatılmamalıdır.”

Çocuklar her şeye elleyerek ve ağızlarına götürerek dünyayı keşfettiklerini söyleyerek, “Bu yüzden uzanabilecekleri küçük objelerden uzak tutmamız gerekir. Yine emeklemeye ve yürümeye başladıktan sonra suda boğulma riski artar. 4 yaşından küçük çocuklara su yutabileceği ve yalancı güvenlik hissi verebileceği için yüzme öğretilmemelidir. Çocuk kurtarıldıktan sonra hemen olay yerinde yaşam desteği yapılmalı yoğun oksijen verilmelidir.

Yine zehirlenmeler özellikle temizlik maddeleri, böcek ilaçları gibi evde bulunabilecek malzemelere bağlı olabilir. Koraziv madde denen yakıcı, yanıcı, uçucu (boya, tiner, çakmak gazı, alkol, benzin) maddelerin çocuk tarafından alındığı görülürse kesinlikle kusturulmamalıdır” dedi.

Hasözler, kusturulmama nedeni olarak da, bu maddeler yutulurken geçtiği ağız, dil, yutak ve yemek borusunda tahrişlere ve yanıklara sebebiyet verebileceğinden tekrar kusturulurken bu tahribat artacağı daha çok zarar vereceğini dile getirerek, böyle durumlarda doktora başvurmak ev şartlarında sadece su, süt gibi içecekleri vermenin uygun olduğunu sözlerine ekledi.