Evcil’in aylık 25 bin YTL geliri var!

Devlete 176 milyon YTL vergi borcu bulunan Evcil'den mahkemeye, "Aylık 25 bin YTL gelirim var" dedi.

Polisin, kara para aklayan çıkar amaçlı suç örgütüne yönelik düzenlediği ‘Bozuk Para Operasyonu’ kapsamında tutuklanan Erol Evcil’in eski şirketlerinden dolayı devlete 176 milyon YTL vergi borcu olduğu ortaya çıktı. Evcil’in mahkemeye verdiği ifadesinde ise, kız kardeşlerinin işlettiği Er Ege Metal’e ticari danışmanlık yapması nedeniyle aylık 25 bin YTL geliri olduğunu söylediği belirlendi. Operasyon kapsamında gözaltına alınan Evcil’in ortağı Hüseyin Kayapalı’nın otel ve benzin istasyonunda çalışan 12 kişi sorgulamalarının ardından adliyeye sevkedildi. Otelde sadece 500 YTL maaşla çalışan şahısların adına bankalarda milyonlarca YTL’lik paraya rastlanıldı.

KÖYLÜSÜ OLAN ÇİFTÇİNİN ADINA MİLYON YTL’LİK HESAP AÇTIRMIŞ

Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanılğı koordinasyonunda Bursa ve İzmir merkezli yapılan operasyon sürüyor. Bugüne kadar Erol Evcil ve Hüseyin Kayapalı’nın da aralarında bulunduğu 29 kişinin tutuklandığı soruşturma kapsamında gözaltına alınan Alif Efe, Hasan Keleşoğlu, Turgut Bozkurt, Emin Özyıldırım, Zekai Körpe, Mustafa Aydınalp, Ömer Kartal, Uğur Yazar, Yüksel Eğri, Atilla Keskin, Erkut Altun ve Selahattin Cesur, “Kamu kurum ve kuruluşları aleyhine nitelikli dolandırıcılık yapmak, kara para aklamak ve aracı olmak’ iddiasıyla adliyeye sevkedildi. Zanlılardan Nilüfer Turizm’in sahibi Hüseyin Kayapalı’nın ikamet ettiği Kayapa beldesinde çiftçilik yaptığı belirlenen Ali Efe (57) adına bankada 1 milyon YTL hebası olduğu belirlendi.

Polise ifade veren Efe, “Hüseyin Kayapalı benim dayımın oğludur. Gelip bana ‘Seni kuracağımız gazete ve televizyon şirketini kapsayan Denge A.Ş.’nin sahibi yapıyorum’ diyerek bana birtakım kağıtlar imzalattı. İncelemeler sonrası adıma açtırılan banka hesabında 1 milyon YTL paraya rastlanılmış. Bu olaylardan tamamen habersizim” dediği öğrenildi.

Zanlılardan Ömer Kartal’ın Kayapalı’ya ait benzin istayonuda müdür olarak çalıştığı Zekai Körpe’nin ise Pamukbank’tan emekli şube müdürü olduğu bildirildi. Otel’de 500-600 YTL maaşla çalışan zanlılar adına toplam 50 milyon YTL banka hesabı açtırıldığı belirlendi. Şahıslar, para transferinden haberdar olmadıklarını, zaman zaman patronlarının kendilerinden birtakım belge aldıklarını söylediler.

RESEPSİYON ÜZERİNDE MİLYONLARCA YTL PARA YATIRILMIŞ

Kayapalı’nın otelinde resepsiyon görevlisi olarak çalışan Hasan Keleşoğlu adına ise 2 milyon YTL’lik banka hesabı tespit edildi. Emniyet Müdürlüğü’ndeki sorgulamalarında bankalardaki adlarına açılan hesaplardan bilgileri olmadığını savunan zanlılar, ‘Patronumuz zaman zaman bize gelip birtakım belgeler imzalatıyordu. Patron olduğu için ona karşı gelemedik, bu olaylardan haberdar değiliz’ dedikleri ortaya çıktı.

Merkez Osmangazi ilçesinde kasap işleten Mustafa Aydınalp isimli kişi ise, “Kayapalı’yı köylüm ve müşterim olarak tanıyorum. Otele et götürüp getirirken Hüseyin Kayapalı’yla tanıştık. Üzerime hesap açtırıldığından haberim yok” diye konuştuğu öğrenildi.

EVCİL VE KAYAPALI’NIN TOPLAM 360 MİLYON LTL BORCU VARMIŞ

Soruşturma kapsamında Hüseyin Kayapalı ve yakınlarının üzerinde görülen şirket ve banka hesaplarının Erol Evcil’e ait olduğu belirlendi. Bozuk Para Operasyonu kapsamında tutuklanan Erol Evcil’in mahkemeye ‘Aylık gelirim 25 bin YTL’dir. Bu parayı da Er Ege Metal’i işleten kız kardeşlerime tivari danıymanlık yaptığım için alıyorum” diye ifade verdiği ortaya çıktı. Evcil’in devlete eski şirketlerinden dolayı 176 milyon YTL vergi borcu olduğu ortağı Kayapalı’yla birlikte vergi, bankalara kredi ve TMSF’ye olan borcun 360 milyon YTL’yi bulduğu belirlendi. Evcil’in ve Kayapalı’nın akladıkları kara paranın Nesim Malki cinayetiyle ilişkisi olup olmadığı ise araştırılıyor. Polis, operasyonun süreceğini açıkladı.