‘Eve Giden Yol’ Hollanda’da

Hollanda ve Belçika'da gösterime girecek olan, yönetmenliğini Semir Aslanyürek'in yaptığı ''Eve Giden Yol-1914'' filmi, Amsterdam'da basına gösterildi.

Basın için düzenlenen gösterimi, Hollandalı ve Türk gazeteciler ilgiyle izledi.

Senaryosunu yine Semir Aslanyürek’in yazdığı, yapımcılığını Mehmet Ergin Soyarslan’ın üstlendiği ve başrollerini Metin Akpınar, Erdal Beşikcioğlu, Meliha Sözen ve Emre Altuğ’un paylaştığı film, 11 Ocak’tan itibaren Hollanda’da 8 ayrı kentte gösterime girecek. Filmi, gösterimde kaldığı süre içinde toplam 35 kentteki sinemaseverler izleme olanağı bulacak.

Filmin Belçika’daki gösterimi de 10 Ocak’ta başlayacak ve 4 ayrı kentte gösterime girecek. Filmde, Osmanlı İmparatorluğu’nun son döneminde, Antakya ve bugünkü Suriye topraklarında yaşanan bir aşk öyküsünden yola çıkılarak dönemin savaş koşulları anlatılıyor. Filmin Hollanda ve Belçika’da dağıtımını üstlenen ”Multi Tone Film” kuruluşunun sorumlusu Tonguç Oksal, gösterimden sonra yaptığı açıklamada, Türk sinemasının başarılı örneklerinin Hollanda’da gösterimini sağlarken, yalnızca ticari kaygılar doğrultusunda hareket etmediklerini, çağdaş Türk sanat ve kültür değerlerinin tanıtımını da hedeflediklerini söyledi.

”Türk sineması uzun yıllardır tarihini ve özellikle Osmanlı’nın son dönemini, Batı’nın entrikalarını anlatan yapımlar çıkarmamıştı” diyen Oksal, ”Eve Giden Yol-1914” filminin devamı niteliğinde kısa bir süre içinde ”Son Osmanlı-Yandım Ali” adlı filmi de Hollanda’da gösterime sunacaklarını bildirdi.

Oksal, şubat ayı içinde de 1980 dönemini mizahi bir dille eleştiren ”Beynelmilel” adlı filmi Hollanda’da sinemaseverlerin beğenisine sunmayı planladıklarını anlattı. Oksal, çok uluslu rakiplerine karşı kısıtlı tanıtım bütçeleriyle mücadele verdiklerine dikkati çekerek, basının desteğiyle çağdaş Türk sinemasının tanıtımını daha iyi yapmayı hedeflediklerini kaydetti.