Eve götürdüğü saksıdan patlayıcı çıktı

İzmir'in Konak ilçesinde, Varyant'taki eski kız öğreci yurdunun önüne bırakılan saksıdan, cep telefonu düzenekli ve ilk belirlemelere göre C4 olduğu tahmin edilen 4 kilogram patlayıcı bulundu.

Kabloları gören aile, düzeneğin bir kısmını ilkokulun yanında bulunan çöp konteynırına atarken bir kısmı da evin terasında kaldı. Polise haber verilmesi üzerine patlayıcılar fünyeyle patlatılarak imha edildi.

Öğle saatlerinde Cennetçeşme semtinde, Remzi Oğuz Arık İlköğretim Okulu’nun da bulunduğu 3961/1 Sokak’ta 18 numaralı evin sahibi Cemal Ecevit, ailesiyle birlikte dün gece saat 01.30 sıralarında misafirlikten dönerken eşi Marya Ecevit, Varyant’taki eski kız öğrenci yurdu yakınlarında fesleğen ekili 2 saksı buldu. Saksıları eve getiren aile, sabah saatlerinde saksılardaki çiçekleri değiştirmek istedi.

Bu sırada birinin içinde, margarin kutusunda kabloların olduğu cep telefonuna bağlı bir düzenek gören aile, bunların bir kısmını çöpe attıktan sonra bomba olduğundan şüphelenerek polise haber verdi. Hemen olay yerine giden polis ekipleri, okulun tam karşısındaki 18 numaralı evin terasında saksı içinde bulunan 4 kg. C4 patlayıcı ve yaklaşık yarım kilo beton çivisinden oluşan bombayı, çevrede tedbir aldıktan sonra fünyeyle patlattı.

Daha sonra çöp konteynırının yanındaki bantlarla bağlanmış cep telefonu ve elektrik kablolarını da fünyeyle patlatan ekipler, bölgede geniş çaplı inceleme başlattı. Bombaların fünyeyle imha edilmesi sırasında Remzi Oğuz Arık İlköğretim Okulu boşaltıldı.

Bombanın bırakıldığı yurt ve okul önünde patlamamasının büyük bir şans olduğu belirtilirken patlaması durumunda büyük bir facianın yaşanabileceği belirtildi.

Olayla ilgili soruşturma başlatılırken patlayıcının kimler tarafından bırakıldığı araştırılıyor. Olaydan şüphelenerek polise haber veren Ecevit ailesinin akrabası Nejdet Ecevit, amcasının oğlu Cemal Ecevit’in eşi Marya Ecevit’in saksının hoşuna gitmesi üzerine dün akşam eve getirdiğini söyledi.

Ecevit, öğrencilerin de bulunduğu sokakta bir facianın eşiğinden dönüldüğünü kaydetti. Fesleğen ekili saksıyı bulup evine getiren Marya Ecevit ise ifadesine başvurulmak üzere Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.