‘Eve zarar veriyor’ diye ahırda tutuluyor

Zihinsel engellilerle ilgili bilgisizlik ve yetkili kurumların ihmali özel eğitim ve rehabilitasyon hizmeti alması gereken binlerce insanı ahırlarda yahut insan onuruyla bağdaşmayacak şartlarda yaşamak zorunda bırakıyor.

Erzurum Ilıca ilçesine bağlı Akdağ köyünde ikamet eden Sefer ve Yadigar Atmaz çiftinin zihinsel engelli çocukları küçük Sedat ahırda ne bulursa yiyor. Yaşıtları ev ve aile sıcaklığında kalırken küçük Sedat’ın ailesi, çocuklarını sadece uykusu geldiğinde eve götürüyor.

Ağır ahır kokusu ortamında hayvanların yemliğinde ayağına bağlanan iple ve zincirle tutulan küçük Sedat, hayvan pisliği içerisinde hayatını sürdürmeye çalışıyor.

Baba Sefer Atmaz, beynindeki tümör nedeniyle zeka gelişimini tamamlayamayan Sedat Atmaz’ın 4 yaşından sonra eve zarar vermeye başladığına dikkat çekiyor. Bu nedenle Sedat’ı ahırda tuttuklarını anlatan Baba Atmaz, Sedat’ı 4 yaşından beri sabah ahıra götürüp, akşam da uyuma ihtiyacını gidermek için eve aldıklarını belirtiyor.

Kendisinin bir baba olarak üzüldüğünü anlatan Atmaz, ”Zamanımızın büyük bölümü ahırda ya da tarlada geçiyor. Çocukla ilgilenecek kimsemiz de yok. Bu nedenle, çocuğumuz yanlız kaldığında eve zarar verdiği için ahırda tutumak zorunda kalıyoruz.’ ifadelerini kullandı.

Sedat’ı tedavi ettirmek için de daha önce hastanelere götürdüğünü dile getiren Baba Atmaz, tedaviler sonrasında bir sonuç alamadığını vurgulayarak oğlunu bakım evine vermek istediğini kaydetti.

Anne Yadigar Atmaz ise çocuğunu bakım evine vermek istemiyor. Anne Atmaz, “Ev ve ahırda hayvan bakımı çok zamanımı alıyor. Bu nedenle oğlumla fazla ilgilenemiyorum. Her ne kadar oğlum çevreye zarar verse de onu bakım evine vermek istemiyorum.” dedi.

Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK) İl Müdürlüğü yetkilileri ise zihinsel engelli olduğu iddia edilen çocuğun Zihinsel Engelliler Rehabilitasyon Merkezi’nde bakılması gerektiğini kaydetti.

Yetkiler ailenin köy muhtarı aracılığıyla kuruma dilekçe ile başvurabileceklerini vurguladı.