Everest’in karları eriyor

Küresel ısınma, dünyanın çatısı Everest'i de etkiliyor. Himalayaların 8.848 metrelik dağının karları, önceki yıllara göre daha hızlı eriyor.

Fransa Ulusal Bilim Araştırmaları Merkezi’nden (CNRS) araştırmacılar, Çinli bilim adamlarının Everest’in zirvesinden aldıkları buz parçalarını inceledi ve karların hızla eridiğini saptadı. Araştırmacılar, 20. yüzyılda buz içindeki gaz miktarının önceki yüzyıllara göre azaldığını saptadı. Bu da buzulun yüzeyindeki karın daha hızlı eridiğini gösteriyordu. CNRS, ‘Araştırma, küresel ısınmanın dünyanın çatısındaki toktağan karları da etkilediğini gösteriyor’ açıklamasını yaptı.

Himalaya ve Tibet Platosu’ndaki iklim değişikliğinin, meteoroloji istasyonlarının ve arşivlerin az olması nedeniyle halen çok iyi bilinmediğini ifade eden CNRS yetkilileri, yine de Çinli bilim adamlarının 2001-2002 yıllarında Everest’in kuzey sırtındaki Doğu Rongbuk buzulundan 3 adet örnek almayı başardığını söyledi. Örneklerden ikisinde bulunan buzun içindeki gaz oranını ölçmeyi başaran Fransız bilim adamları, böylece 2000 yıl öncesinin iklimi hakkında işaretlere de rastladı.