Evi beyazlatalim derken cigerleri karartmayin

ISTANBUL - Genellikle ev kadinlari tarafindan bilinçsizce yapilan ev temizlikleri ileride büyük saglik sorunlarini da beraberinde getiriyor.

Atatürk Üniversitesi Tip Fakültesi Gögüs Hastaliklari Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Metin Görgüner, hemen hemen her evde ‘bahar ve bayram temizligi’ adinda yapilan temizlikler sirasinda bayanlarin yaptigi bazi dikkatsizlik ve yanlislarin ciddi saglik sorunlarini ortaya çikardigini açikladi. Yapilan temizlik sirasinda kullanilan temizlik malzemelerinin bilinçsiz bir sekilde kullaniminin ciddi akciger ve solunum rahatsizliklarini ortaya çikardigini söyleyen Prof. Dr. Görgüner, ev hanimlarinin temizlik sirasinda dikkatli olmasi gerektigini vurguladi. Görgüner, alinacak basit tedbirlerle dogabilecek rahatsizliklara karsi önlem alinabilecegini ifade etti.

Bayanlarin lavabo ve fayanslari temizlemek için çamasir suyu ve tuzruhunu karistirarak temizlik yaptiklarini belirten Görgüner, bu durumun çok sakincali oldugunu söyledi. Görgüner, bu karisim sonucunda çok fazla klor gazinin ortaya çiktigini, bu klor gazinin akcigerlerde tahribat yaptigini, bunun sonucunda astim benzeri yakinmalarin ortaya çiktigini kaydetti. Yapilan temizliklerden sonra bayanlarin genellikle hastanelerin acil servislerine astim sikayetiyle geldiklerini kaydeden Görgüner, “Bu astimdan daha farkli bir durumdur. Biz buna tipta RADS (reaktif havayollari disfonksiyon sendromu) diyoruz. Bu karisima maruziyet ne kadar yogun olursa akcigerlerdeki harabiyet o kadar kalici oluyor, bazi kisilerin akcigerlerinde geri dönüsümsüz degisiklikler ortaya çikabiliyor ve sürekli nefes darligi çeken hastalar haline gelebiliyorlar. Bu yüzden bayanlarin çok dikkatli olmalari gerekiyor. Bayanlar piyasada bulunan kaliteli temizlik maddelerini seçmeliler. Tek basina çamasir suyu da tehlikeli; ama çamasir suyu ve tuzruhu çok daha zararli. Bayanlar evimi beyazlatayim derken cigerlerini karartmasin.” seklinde konustu.

Bahar baslangicinda ve bayramlarda servislerine nefes darligi sikayeti ile gelen bayanlarin sayisinda çok artis oldugunu bildiren Prof. Dr. A. Metin Görgüner, bu rahatsizligin ilk defa ABD’de havuz temizleyen isçilerde tespit edildigini açikladi.

Ev tozlarinda akarlara dikkat edilmeli

Yapilan temizliklerde tozlarin alinmasi sirasinda teneffüs yoluyla ‘akar’ adi verilen zararli hayvanciklar akcigerlere giderek astim ve bronsit gibi solunum yolu enfeksiyonlarina sebep olabiliyor. Bu akarlar alerjik astimi bulunan hastalarda ciddi solunum rahatsizliklari meydana getirebiliyor. Bu yüzden temizlik yapanlarin toz alirken maske takmalari ya da odayi havalandirmalari gerekiyor. Yurdun farkli bölgelerindeki tozlar üzerinde yapilan arastirmalarda akar adi verilen zararli hayvanciklarin en çok nemli bölgelerde yasadigi tespit edilmis. Rakimi yüksek bölgelerde akarlara çok daha az rastlanilmis. Özellikle deniz kenarinda yasayan hanimlar temizlik sirasinda çok dikkat etmeli. Toza, isi geregi sürekli maruz kalan temizlik isçileri ise mutlaka tedbir almali.

Görgüner’den hanimlara birkaç öneri:

Toz çekecek esyalari duvara asmayin.

Temizlik yaparken maske kullanin.

Banyo ve tuvaletleri kuru tutun.

Temizlik yaparken nemli bez kullanin.

Kaliteli temizlik ürünleri kullanin.

Sigara içmeyin, içilen yerde bulunmayin.

Özel filtreli hava temizleyiciler kullanin.