Evimize yol geldi!

İstanbul Ümraniye'de, TEM üzerinden geçecek köprünün inşaatı yarılandı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Ümraniye Hatboyu Caddesi’nde başlattığı yol çalışmasının, vatandaşa resmi istimlak tebligatı yapılmadan başlatılması ilginç bir görüntü oluşturdu. Çünkü yapımı devam eden TEM üzerindeki üstgeçidin devamında, evlerin çatı ve balkonları var!

Resmi tebligat ulaşmadı
Belediyenin trafiği rahatlatmak amacıyla başlattığı çalışmalar kapsamında Dudullu ile Kısıklı arasında yüksek gerilim hattı boyunca projelendirilen Hatboyu Caddesi’nde yeni yol inşaatı yapılıyor. Ancak Alemdağ Caddesi’ne alternatif olarak projelendirilen 7 kilometrelik yolun TEM üzerinden geçtiği noktadaki ilginç manzara görenleri hayrete düşürüyor. TEM üzerinde yolun geçeceği köprünün inşaatı hızla sürerken köprüden sonra yolun devam edeceği kısımda evler bulunuyor. Buradaki evlere henüz resmi istimlak tebligatı ulaşmadığı öğrenilirken yüksek gerilim hatları boyunca inşa edilen yolun, elektrik direklerinin olduğu bölümlerde daralması da ilginç bir görüntü oluşturuyor.

’15 gün içinde bildireceğiz’
Ev sahibi vatandaşlar kendilerine resmi olarak bilgi verilmediğini kaydederken Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, ikişer ve üçer katlı 17 binayla ilgili İstimlak Müdürlüğü’nde dosyaların hazırlandığını bildirdi. Yetkililer, vatandaşın konuyu şifahen bildiğini, 15 gün içinde de evlerinin yol için istimlak edileceğinin resmen bildirileceğini açıkladı.
Yolun ihale edilen 3200 metrelik kısmını alan Erta İnşaat Şantiye Şefi Mehmet Dülger de, istimlakların ardından yolu tamamlayacaklarını kaydetti.

‘Belediye bilgi vermedi’

Çakmak Mahallesi Samanyolu Caddesi Kurban Sokak’taki yıkılacak binalardan birinin sahibi olan Nuriye Dere, köprünün ayaklarının evinin balkonuna kadar ulaştığını ifade ederken, “Evimize gelip ölçümler yaptılar. Bizim binanın olduğu yere köprü ayağı dikilecekmiş. Ancak belediyeden hiçbir bilgi alamadık. Ne olacağını bilmiyoruz. Evimiz tapulu ama aniden ‘çıkın’ derlerse ne yapacağız?” diye sordu.
Yıkılacak olan 3 numaralı binanın sahibi Hüseyin Çalışkan da, “1400 metrekare tapulu arsamda dört binam var. Müteahhit bizi şantiyeye çağırdı, ‘Biz köprü ayaklarını yapalım, siz paranızı alacaksınız’ dedi. Belediye bize hiçbir bilgi vermedi. Çocuklarımız okuyor. Evimizden çabucak nasıl çıkarız?” dedi.