Evinin garajında helikapter yapıyor

Bursa'da, endüstri meslek lisesi mezunu İlhan Yıldız, 10 yıl önceki hayalini gerçekleştirebilmek için evinin garajında tek kişilik helikopter yapıyor.

Alınan bilgiye göre, Atatürk Endüstri Meslek Lisesi’nden mezun olduktan sonra 1997 yılında, “Bir şey yapmalıyım” fikriyle yoğunlaşan ve bu doğrultuda önce iki kişilik küçük uçak yapmayı amaçlayan daha sonra helikopter yapımında karar kılan İlhan Yıldız (36), internette yaklaşık 1 yıllık araştırmasının ardından evinin garajında işe koyuldu.

Eski bir otomobilden çıkma motor ve diğer parçaları temin ederek çalışmaya başlayan Yıldız, internetten fotoğraflarını gördüğü helikopter parçalarının plan ve çizimlerini, yapmayı tasarladığı araca uyarlayarak 2 yıllık yoğun bir çalışmanın ardından ilk helikopterini oluşturmayı başardı.

İLK DENEME BAŞARISIZ

Bu helikopteri beğenmeyen ve birçok eksiği bulunduğunu fark eden Yıldız, 1 yılı araştırmalarla geçen 3 yıllık emeğini parçalayıp, hurdacıya satmasına karşın helikopter yapma sevdasından vazgeçmedi.

Hayallerini gerçekleştirebilmek adına araştırmalarına devam eden Yıldız, rüyalarını süsleyen helikopter için yeniden evinin garajına kapandı. Yıldız, önce aracının tek kişilik kabinini yaptı. Daha sonra ağırlık merkezini hesaplayarak gövdeyi tasarlayan, kuyruğu monte eden Yıldız, helikopterin en önemli parçaları olan pervaneleri de tamamladı. Yıldız, iç kısmı kayın ağacından olan pervanelerin üzerlerini alüminyum ve çelik malzemeyle tamamen kapladı.

10 BİN YTL’NİN ÜZERİNDE MASRAF YAPTI

Satın aldığı eski bir aracın motorunu helikoptere monte eden Yıldız, şu ana kadar 10 bin YTL’nin üzerinde masraf yaparak yüzde 90 oranında tamamladığı aracını, yakın bir gelecekte uçurmayı planlıyor.

Yıldız, tek kişilik tasarladığı helikopterin daha da geliştirilebileceğini, ancak bunun için desteğe ihtiyacının olduğunu söyledi.

Daha önce 7 tekstil makinesi tasarlayıp sattığını, şu anda işsiz olduğunu belirterek, “Türk Yıldızı” adını verdiği helikopterinin uçacağı günü iple çektiğini ifade eden Yıldız, “Helikopter yapmak benim için hobiydi, ama şimdi tutku haline geldi” dedi.

“MOTOR SESİNİ DUYDUĞUMDA YORGUNLUĞUM GİDİYOR”

Yıldız, çocuklarının kendisine destek verdiğini, eşinin ise “Boşuna para harcıyorsun” diyerek karşı çıktığını anlatarak, “Evet, bu hayalimi gerçekleştirebilmek için gerçekten çok para harcadım. Emeğim ve zamanım da gitti, ama inşallah yakında mutlu sona ulaşacağım. Şu anda motoru denemek için helikopteri zaman zaman garajın içinde çalıştırıyorum. Motor sesini duyduğumda tüm yorgunluğum gidiyor” diye konuştu.

Lise mezunu olduğunu, ancak mühendislikle ilgili şeylere büyük merak duyduğunu anlatan Yıldız, Türkiye’de çok zeki insanlar bulunduğunu, destek verildiği takdirde helikopter dahil birçok aracın Türkiye’de yapılabileceğini vurguladı.

Yıldız, helikopteri yaparken “seri imalat”a geçmeyi planlamadığını ifade ederek, sponsor desteği sağlanması halinde bunun yapılabileceğini, ancak çok ciddi mali desteğe gereksinim olacağını belirtti.

“İSTENİRSE GELİŞTİRİLEBİLİR”

Tamamen kendi tasarımı olan ve evinin garajında ilkel şartlarda yaptığı helikopterin geliştirilebileceğini, emniyet ve orman teşkilatları başta olmak üzere birçok alanda kullanılabileceğini iddia eden Yıldız, şunları söyledi:

“İstenirse bu helikopter 2, 4 veya daha fazla yolcu kapasiteli olarak geliştirilebilir. Ben kendi imkanlarıma göre bir kişilik tasarladım. Geliştirmek için mali destek şart. Bu haliyle benim hayallerim gerçekleşmiş oldu. Bir de havalandığını görürsem çok mutlu olacağım. Şu anda helikopterim yüzde 90 oranında tamamlandı. Bitirebilmek için biraz daha zamana ihtiyacım var. Şu anda motoru çalıştırmaya başladım. Yakın bir gelecekte inşallah uçuracağım.”