‘Evlenecek çiftler kan testi yaptırmalı’

Dr. Küçükkendirci, talasemili bebek doğumunu zamanında engellemek için evlenecek çiftlerin kan testlerini yaptırmaları gerektiğini kaydetti.

Türkiye’de sık görülen kalıtsal kan hastalıklarını ‘talasemi, orak hücreli anemi ve fenilketonüri’ olarak sıralayan Dr. Küçükkendirci, müdürlük olarak bu hastalıkların önlenmesine yönelik faaliyetlerin aralıksız sürdüğünü söyledi.

Halk arasında Akdeniz anemisi olarak bilinen talasemi hastalığının taşıyıcılığına önlem olarak evlilik öncesi danışmanlık hizmetleri verildiğini anımsatan Dr. Hasan Küçükkendirci, “Evlenecek çiftlerin taşıyıcılık durumu bilindiğinde, tıbbi danışmanlık hizmeti alarak sağlıklı bebek sahibi olabilmeleri için yönlendiriyoruz.”

2005 yılında 54 bin 778 fenilkenotüri kan numunesi alındığı bilgisini veren Dr. Küçükkendirci, hasta sayısının 78 olarak tespit edildiğini açıkladı. Kontroller için hastaların Hacettepe Üniversitesi ile iletişim kurmalarına aracı olduklarını anlatan Dr. Küçükkendirci, “Konya Sağlık Müdürlüğü olarak amacımız, halkımızın kalıtsal kan hastalıklarıyla ilgili bilinçlenmesini sağlamak ve talasemili bebek doğumunu zamanında engellemektir” dedi.

Hemoglobinopati Tanı Merkezi tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında 2005 senesinde 35 bin 881 kan numunesi üzerinde çalışıldığını bildiren Küçükkendirci, bu örneklerden 659 tanesinde taşıyıcı tespit edildi?ini aktardı. Dr. Hasan Küçükkendirci, sözlerine şöyle devam etti: “2005 yılı itibariyle 104 beta-talesimi majör, 1 de hemoglobinopati hastası olmak üzere 105 talasemi hastası, bin 373 beta-talasemi minör, 23 orak hücreli anemi, 167 hemoglobinopati taşıyıcısı olmak üzere bin 547 taşıyıcı, 13 talasemi intermedia vakası kayıtlarımızdadır”

Fenilketonürinin (zeka geriliği) önlenebilir kalıtsal kan hastalığı olduğunu hatırlatan Dr. Küçükkendirci, “Erken tanı ve tedaviyle zeka geriliği tamamen önlenir. Yeni doğan çocukların erken dönemde teşhis ve tedavilerinin yapılması amacıyla, doğum eyleminin gerçekleştiği hastanelerde veya sağlık ocaklarında doğumdan sonra topuk kanlarının alınması sağlan?yor. Alınan kanlar test için Hacettepe Üniversitesi’ne gönderiliyor” diye konuştu.