Evler su altında kalınca belediye seferber oldu

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin BUSKİ ve itfaiye ekipleri ekipleri dün geceden bu yana etkili olan yağışla birlikte yaşanan su baskınlarına karşı seferber oldu.

Meteorolojinin yağış uyarısının ardından BUSKİ Genel Müdür Yardımcısı Haluk Kurt’un başkanlığında ilgili daire başkanı ve müdürlerinin yer aldığı ‘kriz masası’ oluşturduklarını belirten Çetinavcı, “Dün akşamdan bu yana 432 su baskını ihbarı geldi. Bunların 250’si yağıştan çok karın erimesiyle birlikte Ayvalı Dere’nin taşmasından dolayı su baskınlarının yaşandığı Nilüfer İlçesi Altınşehir Mahallesi’nde meydana geldi.

Buradaki binalardaki su baskınları ise binaların bodrum katlarının ‘taşkın’ kodunu altında yapılmasından dolayı yaşandığı görüldü. BUSKİ ve Büyükşehir İtfaiyesi’nden oluşan 38 ekip sadece bu bölgede su tahliyesi için çalıştı.” dedi. Çetinavcı, su baskınlarının Altınşehir’den sonra en etkili olduğu Panayır Mahallesi’nde ise 14 ekibin su tahliyesini sabah saatlerinde tamamladığını bildirdi.

BUSKİ’nin sel baskınlarına karşı yaptığı alt yapı çalışmalarının bu dönemde hızlı bir şekilde devam ettiğini vurgulayan Çetinavcı, baskınların yağmurdan çok dere yataklarının taşmasından dolayı yaşandığına dikkat çekti. Çetinavcı, baskınların yaşandığı Altınşehir Mahallesi’nin ‘yağmur suyu ve kanalizasyon’ ayırma çalışmalarının programları arasında yer aldığını da sözlerine ekledi.