Evlilik mantıkla mı olmalı?

Evlilik kararı duygu mantık dengesi içinde düşünülerek karar verilmesi gereken bir konudur. Bu dönemleri evlilik düşüncesinin gelişimi açısından değerlendirelim:

13-20 yaş arası duygusal merkezli düşünce ağırlık bastığı için bu dönemde ciddi bir ilişki geliştirmek ve evlilik hayali kurmak hüsranla neticelenebilir. Çünkü kişi karşısındakini gerçekçi olarak algılayamaz. Başkalarının o kişi hakkında gördükleri olumsuzlukları o kişi göremez. Bu yaşlarda âşık olup hayatı ile ilgili önemli kararlar veren kişilerin çoğu sonradan mutsuz olabilir. Bundan dolayı bu yaşlarda belki dıştan masumca görünen kız erkek arkadaşlıkları gençler ve aileleri için sonu çok üzücü olaylara neden olabilir. Çünkü bu yaşta dünyayı yakıp yıkmak zihinde kolaydır. Neticesini düşünmeden birçok hata yapılabilir.

Eğer bu yaş dilimi içindeyseniz, en iyisi eğitiminizle ve kişisel gelişiminizle ilgilenin. Diğer işleri zamanı gelince düşünün.

21-32 yaş arası duygu ve mantık bir arada çalışmaya başlar. Birisini çok beğenirsiniz; ama onun yaşantı tarzıyla sizinkinin arasındaki farkı görüp yeri geldiğinde “Yaa galiba yanlış yapıyorum.” diyebilirsiniz. Bu yüzden evlilik kararı vermek için en uygun yıllar özellikle bu dönemin ortası ve sonrası olan 24-29 yaşları arasıdır. Evlilik gibi önemli bir karar bu dönem içinde mantık ve duygu dengesi içinde verilmelidir.

33 yaş ve sonrası dönem halk arasında “Armudun sapı, üzümün çöpü” olarak bilinen dönemdir. Yani mantıksallığın yoğunlaştığı ve duygusallığın geri planda kalması nedeniyle kişinin karşısındakini fazlaca objektif algılama, bütün kusurlarını görebilme ve bu yüzden de duygusal olarak bağlanmada zorluklar yaşadığı dönemdir. Bu yaşa kadar evlenmediyseniz acele edin; her geçen gün duygusallığınızdan bir şeyler kaybedecek, çok mantıklı düşünen biri olacaksınız. Ama evlilik sadece mantıkla yapılacak bir iş değildir.

Duygu mu mantık mı?

İnsanlar hayatta duygu ve mantık arasında bir denge içinde yaşama eğilimi içindedirler. Belirtilen yaşlar kesin çizgiler olmamakla beraber hayat boyu insanların duygu mantık silsilesi genel olarak şöyle işler:

1-12 yaş arası: Yoğun duygusal dönem

13-20 yaş arası: Duygusal dönem

21-32 yaş arası: Duygu-mantık dengesinin oturduğu dönem

30-50 yaş arası: Mantıksal dönem

50 yaş ve sonrası: Mantıktan duygusallığa doğru geçişin olduğu dönem
Sayı: 244
Bölüm: Ailemi Seviyorum