Evren ne yaptığını bilmiyordu?

Kenan Evren’in 12 Eylül darbesini yaparken ülkenin nereye gideceğini hiç bilmediğini, hiç de anlamadığını belirten Mahir Kaynak ‘Sadece anarşiyi önlüyorum diyerek darbeyi yaptı’ dedi.

Emekli Korgeneral Cemal Madanoğlu önderliğindeki 9 Mart 1971 darbe girişimini MİT ajanı olarak içine sızıp deşifre eden eski istihbaratçı Mahir Kaynak, Teşkilat’taki tek aktif görevinin bu olduğunu söylüyor. 1966’dan 1980’e kadar 14 yıl MİT’te bulunan 72 yaşındaki Kaynak evli ve üç çocuk babası. Aynı zamanda iktisat profesörü olan Kaynak, uluslararası ilişkiler uzmanı Doç. Deniz Ülke Arıboğan’ın da babası.

# EŞİM ŞÜPHELENDİ
# Ajan olmayı düşünenler olabilir. Siz yaşadınız, MİT ajanı olarak yaşamak zor mu?

– MİT’çi olmak son derece zor çünkü bu sadece sizi etkilemez. Ailenizin her ferdini etkiler. Benimle birlikte ailemin her ferdi bunun sıkıntısını büyük ölçüde çekti. Kimse bu işi yapan bu adamdır, ailesinin ne kabahati var, demez. Hatta ailesine eziyet ederler, onlar da ıstırap çeksin diye.
# Ailenize ne zaman söylediğiniz ajan olduğunuzu?

– Ailem ilk başlarda bilmiyordu. Bir süre sonra hayat tarzım değişti. Aslında son derece muntazam hayatı olan biriydim. 15 dakika bile gecikeceksem evin haberi olurdu mutlaka. Ama ajan olduktan bir süre sonra akşamları geç ve içkili gelmeye başladım. Karım endişe ediyordu; acaba bu adam bir şeyler mi yapıyor diye. Yeni bir hayat tarzı mı benimsedi diye şüphelenmeye başladı. O zaman söyledim. Bu gelip geçicidir, böyle bir görevim var, bu yüzden böyle davranıyorum dedim. Çocuklarımın ise çok sonra haberi oldu.
# Eşinizin yaklaşımı nasıldı?

– Hiç hoşlanmadı bu durumdan. Çünkü bizim amacımız, onların beklentileri bilim adamı olmam, bu alanda başarı kazanmamdı. Bu bizim için hoşumuza gitmeyen, sevmediğimiz bir iş oldu. Aile içinde, hepimizin taşımak zorunda olduğu çok ağır bir yük oldu. Devlet hizmet bekliyordu…
# MİT’e çok katkıda bulundunuz mu sizce?

– Sonunda hiçbir katkıda bulunmadığımı gördüm. Onlar kendi düşündükleri gibi gitti, ben kendi bildiğim gibi gittim. Sadece bir darbeyi engellediğimi düşünüyorum. Bir şeyler yapıp yapmadığımın kararını tarihe bırakıyorum.
# DARBEYİ BATI İSTEDİ
# Sizden sonra bir darbe daha yapıldı. 12 Eylül’ü ve Kenan Evren’i nasıl değerlendiriyorsunuz?

– 1978 yılında, o zamanın MİT Müsteşarı Hamza Paşa bana gelip ‘Sen de geçmişteki anarşik olayların içinde bulundun, ne düşünüyorsun’ diye sordu. Yazılı olarak verdim. ‘Türkiye’de sağ-sol olayı yoktur, bu bir zabıta olayı değildir. Yapılmak istenen, Türkiye’nin ekonomik olarak Batı ile bütünleşmesini sağlamaktır. Çünkü Türkiye, İtalya’nın ekonomik politikasını izliyordu. Ekonomisi bağımsızdı. Ayrıca kalkınması içinde Sovyetler’e bel bağlamış durumdaydı. Bu Batı’da çok şikayet konusuydu. Bunu değiştirmek için darbe hazırlanacak’ dedim. Nitekim 11 Eylül’de başını almış giden anarşi 12 Eylül’de kesildi.
# Peki, darbe niçin yabancılar tarafından istendi?

– Kenan Evren’in arkasından Turgut Özal geldi. Hiç kimsenin problemi değilken Türkiye’yi dışa açtı. Benim o çatışmaların olduğu dönemdeki analizim doğru çıktı.
# ONLAR ALDILAR
# Kenan Evren darbeyi yaptığı sırada ülkenin nereye gideceğini biliyor muydu?

– Kenan Evren nereye gideceğimizi hiç bilmiyordu, hiç de anlamadı. Sadece anarşiyi önlüyorum diyerek darbeyi yaptı. Halbuki problem anarşi değil, Türkiye’nin konumuydu. O zaman yapacağınız şey Batı’yla pazarlık masasına oturup, ‘Biz sizin mesajınızı aldık, şu konularda istediğiniz ipotekleri vereceğiz, burada durun’ demekti. Kendin vermiş olurdun, onlar almış olmazdı. Ve bir devlet kurtulurdu.