‘Evren’in açıklamalarını yurttaşlarımız değerlendirecek’

SHP Genel Başkanı Karayalçın, 12 Eylül darbesinin mimarlarından Kenan Evren'in yaptığı açıklamalarının değerlendirilmesinin vatandaşlar tarafıandan yapılacağını söyledi.

Sahil Yolu Yalova Gemisi’nde düzenlenen basın toplantısında basın mensuplarının sorularına cevap veren Genel Başkan Karayalçın, Kenan Evren’in “Bugün Türkiye’de öyle bir ortam olsa ve ben Genelkurmay’ın başında olsam tereddüt etmeden bunu yine yaparım” demesine tepki gösterdi.

12 Eylül 1980’de darbesi sonucu 17 yaşında iken yaşı büyütülerek idam edilen Erdal Eren için ailesi adına üzüntülü olduğunu ifade eden SHP Genel Başkanı Karayalçın, “Bu sıralarda ilginç değerlendirmeler gündeme geliyor. Sayın Kenan Evren bir üniversitedeki programa katılıyor. Orada muhattap olduğu 12 Eylül darbe sorusuna (Bugün olsa bunu yine yaparım) ifadesini kullanabiliyor. İnanıyorum ki bunların değerlendirilmesi tüm yurttaşlarımız tarafından yapılacaktır. SHP, 25 Haziran 2005 tarihinde yaptığı olağan kurultayında, 12 Eylül rejiminin tümüyle tasviye edilmesi için için her türlü kararlılığı taşıdığını kurultay kararı olarak kamuoyu bilgisine sunmuştur.” diye konuştu.