Evrenseki Kültür Evi’ni 50 bin yerli ve yabancı turist ziyaret etti

Antalya Manavgat Evrenseki Belediyesi Kültür Evi'ni bir yıl içinde 50 bin yerli ve yabancı turist ziyaret etti.

Antalya Manavgat Evrenseki Belediyesi Kültür Evi’ni bir yıl içinde 50 bin yerli ve yabancı turist ziyaret etti. 3 yıllık derleme çalışması sonrası kurulan Evrenseki Kültür Evi’nde 10 asırlık Yörük-Türkmen hayatını anlatan 2 bin 500 eşya sergileniyor.
Kültür Evi’nde yörük hayatı yanı sıra Anadolu Abdalları ve Alevi-Bektaşi inancının temsilcileri Tahtacılar(Ağaçerleri) eşyaları da yer alıyor.
Evrenseki Belediye Başkanı Recep Barut, bir yıl önce hizmete açtıkları kültür evini 50 bin yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiğini söyledi.
Kültür evini ziyaret gelen yerli ve yabancı konuklara Almanca, Rusça, İngilizce, Fransızca, Felemenkçe bilgilendirme yaptıklarını belirten Barut, kültür evinin hazırlanmasında Türk halk müziği sanatçısı halk bilimci(folklor) Hüseyin Kök’ün katkısının yüksek olduğunu kaydetti. Barut, “Kültür evimizde bizi biz yapan kültürümüzü tanıtıyoruz. 10 asırlık Yörük-Türkmen hayatını ışık tutan eşyaları bir yıl içinde 50 bin yerli ve yabancı turist ziyaret etti. Sergilediğimiz eşyaları Evrenseki beldesi insanları kültür evimize bırakması ve Hüseyin Kök’ün emeğiyle kurduk. Kültür evini ziyaret eden geçmişe yolculuk ediyor. ” ifadesini kullandı.
Sağ – Tur A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Cenk Bayaz, yaptığı açıklamada, Evrenseki Kültürevi’nin hem bölge hemde Türk kültürünün doğru tanıtımı için büyük şans olduğunu kaydetti. Kendi otellerinde bulunan turistlere tavsiye edilen bölgede ziyaret edilecek yerler arasında Evrenseki Kültürevi’nin ilk sıralarda geldiğini belirten Bayaz, “Bunu sadece turistlere tavsiye etmekle kalmıyoruz. Kendi personelimize de tatil günlerinde aileleriyle birlikte mutlaka kültürevini görmelerini öneriyoruz. Kültür evinde bizim kültürümüzü tanıtan çok değerli eşyalar var. ” diye konuştu.