Evrim Teorisi’nin kaldırılmasına ret

Rusya'da 16 yaşında bir öğrencinin, Darwin'in Evrim Teorisinin zorunlu ders olarak öğretilmesinin "inançlarına hakaret" olduğu gerekçesiyle açtığı dava reddedildi.

Rus haber ajansları, St. Petersburg’da mahkemede görülen duruşmada, hakimlerin başvuruyu reddettiğini belirterek, bununla ilgili gerekçeli kararın daha sonra açıklanacağını duyurdu. Kızı Mariya adına mahkemeye başvuran Kiril Şrayber, mahkemenin kararı üzerine yaptığı açıklamada, böyle bir kararı beklediğini, ancak üst mahkemeye başvuracağını belirterek, “Görevimiz hala aynı, o da Darwin teorisini halletmek. İnsanlar sonsuza kadar Darwinizm saçmalığına inanmamalı” dedi.

Mariya ile babası, açtıkları davada, Darwinizmin okullarda öğretilmesinin yasaklanmasını talep etmediklerini, öğrencilerin hayatın başlangıcına ilişkin başka teorilerin de bulunduğunu öğrenme hakları bulunduğunu ifade etmişti. Baba Şrayber, geçen ay yaptığı açıklamada, geçen yıl temmuz ayında davayı açmalarından sonra ciddi ayrımcılığa uğradıklarını ve tehdit mektupları aldıklarını belirterek, “Kızım iyi bir öğrenciydi. Ama davayı açtıktan sonra karnesinde 6 zayıf geldi. Elbette bazı zorluklar bekliyorduk, ama böylesini değil” demişti. Kızının okuldan ve ülkeden ayrılarak Dominik Cumhuriyetine gittiğini, burada da emlak ve seyahat acentesinde iş bulduğunu belirterek, “Orada çalışan kardeşini ziyarete gitti ve iş buldu” diye konuşmuştu.

Darwin’in kendisi ve başkası tarafından ispatlanmamış bir teori ortaya attığını söyleyen Şrayber, “Bu yüzden okullar, çocuklara bunu tek bilimsel teori olarak dayatarak insanların seçim hakkını ihlal ediyor” ifadesini kullanmıştı. Darwin teorisinin okullarda öğretilmesine karşı çıkan Rusya Ortodoks Kilisesi Başkanı Aleksi II de yaptığı açıklamada, “İnsanların maymunlardan geldiği teorisini dayatmak kabul edilemez bir şey” diyerek, aileye destek vermişti.