Eygi Danimarka’ya Shakespeare ile cevap verecek

Gazeteci Mehmet Şevket Eygi, Hazreti Muhammed'e hakaret içiren karikatürleri ilk yayınlayan ülke olan Danimarka'ya Shakespeare ve Kikergard ile cevap vermeye hazırlanıyor.

Bir soru üzerine Eygi, Hazreti Peygamber’e yapılan hakarette kullanılan yol kullanılarak cevap verilmesi gerektiğini belirterek, “Onlar karikatürü kullandılar. Bu bir kalem işidir. Bizim de cevap verirken aynı yolu kullanmamız gerekir. Bu nedenle ben kendi çapımda bir kart bastırmak için hazırlık yapıyorum. Bunlardan birinde Shakespeare’in Hamlet isimli eserinde geçen ‘Danimarka krallığından pis kokular geliyor’ ifadesi bulunacak. Diğer kartta ise Danimarka’nın meşhur filozofu Kikergard’in ‘İsa İsa diye diye İsa’nın mezarına tükürdünüz’ ifadesi yer alacak.” dedi.

Her evin et, ekmek, tuz, elektrik bütçesi gibi kitap ve kültür bütçesinin bulunması gerektiğini ifade eden Eygi, “Ama her kitaba para vermek doğru değil, vasıflı, faydalı ve değerli kitaplar alınmalı. Evlerimizde de geleneksel sanatlarımızı teşhir etmeliyiz. Halının dünyada dört vatanı var: Türkiye, İran, Kafkasya ve Orta Asya. Ama bizim evlerimizde bizi ait bu sanat en güzel biçimiyle sergilenmiyor.” diye konuştu.