Eylem bölücü terör örgütü gösterisine dönüştü

Ümraniye'de 15 Mart 1995 tarihinde meydana gelen toplumsal olaylarda hayatını kaybedenlerin ölüm yıldönümü nedeniyle düzenlenen yürüyüş bölücü terör örgütü PKK'nın gösterisine dönüştü.

Yürüyüşe geçen gruplar, 3001 caddesinden toplumsal olaylar sırasında 5 kişinin hayatını kaybettiği ve 16 kişinin yaralandığı 30 Ağustos İlköğretim Okulu’nun önüne kadar sloganlar atarak ilerledi. Ellerinde pankart ve dövizlerle 1995 yılında yaşanan olayları protesto eden yaklaşık bin kişilik eylemci gruba polis müdahale etmedi. Protesto eylemi sırasında grubun arasına karışan yaklaşık 50 kişilik grup, ellerinde teröristbaşı Abdullah Öcalan’ın posterlerini taşıyarak, bölücü terör örgütü PKK lehine slogan attı. Yüzlerini kapatarak eylemlerine devam eden gruba zaman zaman diğer gruplar da sloganlarla destek verdi. Kadınların ve çocukların da katıldığı PKK gösterisini güvenlik güçleri uzaktan takip etti.

Daha sonra 5 kişinin hayatını kaybettiği yere gelerek basın açıklaması yapan eylemciler, hayatını kaybedenler için yere karanfil bıraktı. Eylemci grup açıklamadan sonra sessizce dağıldı. Bu arada eylem sırasında yaklaşık 5 bin polis Mustafa Kemal Mahallesi’nin giriş ve çıkış noktalarını kapatarak güvenlik önlemi aldı.