Eylemci sağlıkçıların ameliyathane bastığı iddia edildi

Sağlık personelinin Türkiye genelinde iki günlük iş bırakma eylemi, İzmir'de oldukça ilginç bir iddiayı gündeme getirdi.

Sağlık personelinin Türkiye genelinde iki günlük iş bırakma eylemi, İzmir’de oldukça ilginç bir iddiayı gündeme getirdi. Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi’nde eylem yapan bazı sağlık personelinin, ameliyathanedeki doktorları dışarıya çağırdığı ve bunlardan birisiyle aralarında tartışma yaşandığı iddia edildi. Dekan Prof. Dr. Serhat Bor ise doktorların ameliyathane bastığı yönündeki haberlerin tamamen gerçek dışı olduğunu söyledi.
Türkiye genelindeki iki günlük iş bırakma eylemi, İzmir’de EÜ Tıp Fakültesi Hastanesi’nde de yapıldı. Bahçede toplanan sağlık çalışanları, asistan hekimlerden bir kişinin eyleme gönderilmediğini öğrendi. Bunun üzerine asistanlar, Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı ve ameliyathane bölümlerine girdi. İddiaya göre burada, söz konusu asistan arkadaşlarını istediler. Böbrek nakli yaptığı öğrenilen bir doktor, meslektaşlarını uyararak eylem yerinin hastanenin içi olmadığını söyledi. Bunun üzerine eylemciler, ameliyatın acil olup olmadığını sordu, böbrek ameliyatı olduğunu öğrenince binadan çıktılar.
Konunun internet sitelerinde, “Doktorlar ameliyathane bastı” şeklinde yer alması üzerine açıklama yapan EÜ Tıp Fakültesi Dekanı Bor, iddianın gerçeği yansıtmadığını, ameliyathane basılması veya enfeksiyon kapılması gibi bir durumun sözkonusu olmadığını belirtti. Prof. Dr. Bor, “Olay, asistanlardan birinin eylemde olmaması yüzünden arkadaşlarının çağırmak istemesinden kaynaklandı. Haberde belirtildiği gibi meslektaşlarımız ameliyathaneye girmedi, genel cerrahinin kapısında asistan arkadaşlarını istediler. Ameliyathaneye girilmesi söz konusu değil. Asistanlar, acil dışında ameliyat yapılmayacağı kararı aldıkları için ameliyathane bölümünde ne ameliyatı olduğunu sordu. Görevli doktor arkadaşımız böbrek ameliyatı yapıldığını söyleyince de geri dönüp ayrıldı.” diye konuştu.