Eylemciyi vatandaş dikkate almadı

Danimarka ve bazı Avrupa ülkelerinde Hazreti Muhammet'e yapılan çirkin saldırı sonrası provokatörleri de gün doğdu.

Polis, eylemciyi yakalayıp kimlik tesbiti yaptıktan sonra Cumhuriyet Savcısı’nın talebi doğrultusunda serbest bıraktı.
Cami önlerinde her zaman olduğu gibi önleyici tedbirleri alan polis, Cuma namazı sonrasında şehrin merkezindeki Lala Paşa Camii’nde olası bir provokasyonu soğukkanlılığı ve sağduyusuyla engelledi. Cuma namazı sonrası Lala Paşa Camii’nden dağılan vatandaşların arasına karışan İsmail Karagöl ve Haluk Top isimli şahıslar, halkı İsrail ve Yahudiler aleyhinde eylem yapmaya davet etti. Göstericiler cami bahçesinde biriken cemaate, “peygamberini sevmeyen var mı” diye tahrik edici çağrılarda bulundu. Ancak bu esnada camiden çıkan bazı vatandaşar ise göstericileri provokasyon yapmakla suçladı.

Sivil polislerin cami bahçesinden çıkarttığı şahıslardan birisi, İran Devrimi’nin lideri Humeyni’nin resmini çıkartıp, “İslam ordusunun baş komutanı bu, bunu iyin tanıyınız. Komutanımız bu, Yahudiye karşı çıkmazsanız Irak’taki gibi gibi analarımız, karılarımız rezil olur” şeklinde slogan attı.

Polislerin güçlükle ikna ettiği ve elindeki Humeyni resmini indiren şahıs, daha sonra sivil polislerin koluna girerek, eylem öncesinde el çantasını bıraktığı bir pide dükkanına gitti. Polise, çantasından çıkarttığı nüfus cüzdanını kimlik tesbiti için veren şahıs, polislerin durumu cep telefonuyla nöbetçi savcıya bildirmesinin ardından savcılık talimatıyla serbest bırakıldı.